Suwałki dla niepodległej – obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W 2017 roku Sejm przyjął Ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W związku z tym w całej Polsce odbędzie się szereg wydarzeń o charakterze ogólnokrajowym ale też lokalnym.

Miasto Suwałki również przyłączy się do obchodów tej ważnej rocznicy.

Z tej okazji aż 70 różnych wydarzeń odbędzie się na przestrzeni całego roku w Suwałkach. Całość zorganizuje społeczny komitet, który składa się z mieszkańców Suwałk.

Miasto Suwałki przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęło jeszcze w 2017 roku. Już wtedy zaplanowano wiele wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych. W grudniu 2017 roku Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach wystąpili z zaproszeniem do pracy w komitecie organizacyjnym do około 150 osób. Zaproszenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Szeroki odzew umożliwi realizację wielu przedsięwzięć związanych z obchodami święta.

Zaproszenie do pracy w Komitecie trafiło do osób, które reprezentują praktycznie wszystkie środowiska oraz grupy wiekowe. Swój udział w pracach komitetu potwierdziło ponad 100 osób.

Lista osób tworzących Społeczny Komitet obchodów w Suwałkach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez  Polskę.

Komitet  stanowi forum współpracy i dialogu w sprawach dotyczących koordynowania przygotowań i realizacji cyklu wydarzeń patriotycznych, religijnych, edukacyjnych oraz kulturalnych związanych z obchodami w Suwałkach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez  Polskę. W jego pracach mogą brać udział osoby spoza wymienionego grona, a także specjaliści z zakresu podejmowanych działań.

Na chwilę obecną Władze Suwałk we współpracy z Komitetem zaplanowały aż 70 różnych wydarzeń, które odbędą się na przestrzeni całego roku w naszym mieście.

Wśród już planowanych w Suwałkach przedsięwzięć w ramach obchodów 100-lecia niepodległości znajdą się m.in.: konferencja popularnonaukowa poświęcona tematyce niepodległości Polski, koncert gwiazdy czy plenerowe rekonstrukcje historyczne.

DwuTygodnik Suwalski będzie raz w miesiącu prezentował wybitne postaci związane z historią Suwałk. W 2018 r. będą to suwalczanie związani z wydarzeniami sprzed stu lat, gdy niepodległość odzyskiwała Polska i Suwałki z Suwalszczyzną.

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej prowadzić będzie akcję 100 książek a 100 lat Niepodległości. Co setny wypożyczający (w Bibliotece głównej i w filach) otrzyma książkę o Suwałkach – patriotyczną lub krajoznawczą. Muzeum Okręgowe w Suwałkach planuje m.in. wystawę plenerową pn. „Niepodległa dzięki nim”. Suwalski Ośrodek Kultury planuje z kolei happening historyczny  „Kartki z historii – 100 lat Niepodległej”.

Program obchodów przewiduje też suwalski wątek. Pomysł dotyczy zainaugurowania obchodów 100-lecia wyzwolenia Suwałk i Suwalszczyzny w 2019 r. – podczas obchodów 99. rocznicy tego wydarzenia, przypadającej na 24 sierpnia tego roku. W dniach 23-24 sierpnia zaplanowano Wielki Piknik Rodzinny, który będzie okazją do upowszechnienia tematyki związanej z tymi rocznicami. W programie wydarzenia są m.in.: koncert Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, wspólne śpiewanie czy potańcówka przy muzyce z lat XX. ubiegłego wieku i w strojach z epoki.

W planach jest również Sportowe Zakończenie Wakacji, związane z obchodami 100-lecia niepodległości.

O wszystkich rocznicowych przedsięwzięciach mieszkańcy dowiadywać się będą z tej strony internetowej Urzędu Miejskiego, profili społecznościowych, wiadomości SMS Miasta Suwałki i z lokalnych mediów,  np. DwuTygodnika Suwalskiego.

1.02.2018konferencja prasowa zapowiadająca udział Miasta Suwałki w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

05.02.2018,,Suwałki dla Niepodległej” – spotkanie komitetu

Ferie