ankieta-pomysl-na-suwalki'

Tablica poświęcona Andrzejowi Wajdzie

Dodano: 26 października 2017

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Andrzejowi Wajdzie, wybitnemu Suwalczaninowi, Honorowemu Obywatelowi Miasta Suwałk odbyło się w czwartek (26.10) w Suwałkach. Tablica jest umieszczona na budynku przy ul. Wojska Polskiego 27, w którym 6 marca 1926 roku na świat przyszedł reżyser.

Gościem honorowym uroczystości była Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona zmarłego przed rokiem reżysera, która wspólnie z Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk i Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach dokonała odsłonięcia tablicy.

Pan Andrzej Wajda był postacią wybitną, jednym z najlepszych polskich reżyserów. Dziś w tym miejscu, ta tablica przypomina nam o wspaniałym Suwalczaninie, o miejscu w którym się urodził. Należy kontynuować tę pamięć. Być może w przyszłości uda się tu postawić ławeczkę poświęconą reżyserowi mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Wzruszenia podczas uroczystości nie kryła Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Jestem ogromnie wzruszona, dumna i szczęśliwa z powodu tej tablicy. W ubiegłym roku byliśmy tu wspólnie z Andrzejem, w tym domu, w którym się urodził. On bardzo dobrze wspominał  Suwałki, spędzone tu dzieciństwo, swoich rodziców, te miejsca zawsze dobrze się mu kojarzyły. Jestem wzruszona i zaszczycona, że mogę być tu dzisiajmówiła Zachwatowicz-Wajda.

 

W czwartek w Suwałkach, ponad rok od śmierci Andrzeja Wajdy, odbyły się wydarzenia poświęcone pamięci wybitnego Suwalczanina. Wszystko zapoczątkowało odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Wieczorem, w Suwalskim Ośrodku Kultury – w galerii na pierwszym piętrze w foyer Sali im. A. Wajdy, odbył się wernisaż wystawy ,,Ostatnia sentymentalna podróż Andrzeja Wajdy do Suwałk”.

Dzień zakończyła projekcja filmu POWIDOKI, ostatniego obrazu reżysera.

Kategoria: Aktualności, Kulturalne, Miejskie