59 mln zł dofinansowania na budowę dróg w Suwałkach!

Dodano: 18 lipca 2017

Rekordowe dofinansowanie na budowę dróg w Suwałkach z Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa. Mowa o kwocie ponad 59 mln zł. Wnioski o dofinansowanie dotyczyły trzech inwestycji – przebudowy ulicy Sejneńskiej i budowy zupełnie nowych dróg: przebicia ulicy Sejneńskiej do ulicy Utrata z nowym mostem i tunelem pod torami, przebiciem ulicy Leśnej do ulicy Utrata oraz budowy Armii Krajowej na odcinku od ulicy Pułaskiego do ulicy Północnej.

We wtorek (18.07) Zarząd Województwa Podlaskiego podjął w tej sprawie stosowną uchwałę. Dzięki dofinansowaniu inwestycje drogowe ruszą już niedługo, ponieważ w oczekiwaniu na decyzję Zarządu Miasto Suwałki ogłosiło stosowne przetargi, które można będzie teraz rozstrzygnąć. Prace budowlane zakończą się jesienią 2018r. To największe do tej pory inwestycje drogowe w Suwałkach, planowane z tak dużym rozmachem.

O planach z nimi związanych mówił we wtorek (18.07) podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk podczas konferencji prasowej

– Miasto Suwałki wykazywało zawsze dużą aktywność dotycząca pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na inwestycje. Tym razem pobiliśmy można powiedzieć swego rodzaju rekord. Nie pamiętam by tak duże środki finansowe trafiły do Suwałk z dofinansowania w ramach dostępnych środków Unii Europejskiej – mówił Czesław Renkiewicz – Dziękuję Zarządowi Województwa Podlaskiego za pozytywną ocenę naszych wniosków oraz przyznanie tych olbrzymich środków finansowych na realizację inwestycji drogowych w Suwałkach – dodał Prezydent Suwałk.

W przypadku poszczególnych inwestycji dofinansowanie wyniesie:

35 603 007,75 zł na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 653 na terenie miasta Suwałki – III etap (przebudowa ul. Sejneńskiej od granic administracyjnych miasta do torów wraz z budową odcinka od ul. Sejneńskiej do ul. Utrata z mostem i tunelem pod torami)

Projekt obejmuje dwa zadania:

– Zadanie 1: przebudowa ul. Sejneńskiej usytuowanej w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku o dł. ok. 1922 m tj. od ulicy Młynarskiej do granicy administracyjnej miasta Suwałki. 

– Zadanie 2: budowa nowej drogi klasy G na odcinku od ul. Sejneńskiej do ul. Utrata (dł. 1.512,72m) wraz z budową tunelu pod linią kolejową Suwałki-Sokółka i mostu na rzece Czarna Hańcza, rozbudowa ulicy Utrata na odcinku od ul. Staniszewskiego do ul. Mereckiego oraz budowa odcinka ulicy Staniszewskiego (łącznik do Płociczna).

Nowa droga klasy G, wybudowana w ramach projektu i po wybudowaniu pozostałych odcinków tzw. „Trasy wschodniej” będzie stanowiła część docelowego przebiegu DW nr 655 w granicach miasta Suwałki.

Roboty budowlane: 41 462 698,42 zł

13 257 505,54 zł na przebudowę układu komunikacyjnego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 655 na terenie miasta Suwałki-IV etap (przebudowa fragmentu ul. Leśnej od ul. Krakowskiej do ul. W. Polskiego wraz z budową odcinka od ul. W. Polskiego do ul. Utrata)

Projekt polega na przebudowie fragmentu ul. Leśnej od ul. Krakowskiej do ul. Wojska Polskiego oraz budowie nowego odcinka od ul. Wojska Polskiego do ul. Utrata, w docelowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 655 na terenie miasta Suwałki.

Projekt obejmuje:

– przebudowę ul. Leśnej od ul. gen. Mieczysława Mackiewicza leżącej w pobliżu ul. Krakowskiej do ul. Wojska Polskiego o długości 770,42 m;

– budowę nowego odcinka od ul. Wojska Polskiego do ul. Utrata o długości 453,19 m;

– przebudowę ul. Utrata o długości 512,83 m.

Roboty budowlane: 17 845 640,06 zł

10 312 317,19 zł na przebudowę układu komunikacyjnego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 655 na terenie miasta Suwałki – V etap (odcinek od ul. Pułaskiego do ul. Północnej).

Inwestycja dotyczy budowy nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 655, od ul. Generała Kazimierza Pułaskiego do ul. Północnej wraz ze skrzyżowaniem z ul. Północną.

Projekt dotyczy budowy nowego odcinka drogi o długości ok. 2,2 km, który będzie stanowił dojazd do osiedla mieszkaniowego Kamena oraz Fabryki Mebli Forte. Poprawi komunikację wschodniej części miasta z drogą krajową nr 8 i w przyszłości z węzłem „Suwałki Północ” w ciągu drogi ekspresowej S-61. Umożliwi wyprowadzenie ruchu ciężarowego ze wschodniej części miasta z pominięciem centrum bezpośrednio na drogę krajową nr 8, a w przyszłości na drogę ekspresowa S-61.

Roboty budowlane:  12 079 896,49 zł

Szacunkowa wartość wszystkich 3 inwestycji to 78 626 027,28 zł

Wkład Unii Europejskiej: 59 172 830,48 zł

Wkład własny Miasta: 19 453 196,80 zł

Kategoria: Aktualności, Gospodarcze, Miejskie