6 mln zł na budowę lotniska w Suwałkach

Dodano: 10 września 2018

O przekazaniu 6 mln zł (3 mln zł w 2018 r. i 3 mln zł w 2019 r.) na dofinansowanie budowy lotniska w Suwałkach zdecydowali w poniedziałek (10 września) podczas sesji radni Sejmiku Województwa Podlaskiego. Decyzja zapadła jednogłośnie – za głosowało 22 radnych. Jeszcze przed głosowaniem, przy okazji rozpatrzenia punktu związanego z projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie województwa na 2018 rok, głos zabrał obecny na sesji Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Dzisiaj sprawa lotniska wygląda w ten sposób, że całkowity koszt tej inwestycji to 27 mln zł. Już mamy podpisaną umowę na realizację przedsięwzięcia, a termin jego ukończenia to koniec czerwca przyszłego roku. Chcemy zrealizować taką minimalną, podstawową infrastrukturę dla lokalnego lotniska. Proszę Państwa o wsparcie tego przedsięwzięcia – apelował Prezydent.

Wynik głosowania został nagrodzony brawami. Na zakończenie Prezydent podziękował radnym i Zarządowi Województwa Podlaskiego. – Serdecznie dziękuję za współpracę przez ostatnie cztery lata i dziękuję za wsparcie. Za rok zapraszam wszystkich Państwa tu zebranych żeby przylecieli na Suwałki Blues Festival – mówił Czesław Renkiewicz.

Pas startowy na suwalskim lotnisku ma mieć 1320 m długości i 30 m szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach tej inwestycji powstaną też: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania czy infrastruktura techniczna.

Suwalskie lotnisko będzie miało parametry zbliżone do białostockiego portu w Krywlanach, na którym też będą mogły lądować śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki i małe samoloty pasażerskie.

Zakres robót budowlanych w Suwałkach obejmie:

–  budowę głównej drogi startowej (DS-1) o długości 1320 m i szerokości 30 m
– nawierzchni sztucznej  wraz z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz z płytą  do zawracania przy  DS-1 o nawierzchni sztucznej;
– budowę płyty postojowej PPS o wymiarach 65 m x 130 m o nawierzchni sztucznej;
– budowę drogi kołowania DK szerokości 15 m, łączącej drogę startową  DS-1 z płytą postojową PPS, nawierzchni sztucznej;
– budowę drogi startowej (DS-2) o długości 800 m i szerokości 60 m,  o nawierzchni naturalnej darniowej;
– budowę niezbędnej infrastruktury technicznej.

Rok temu umowę ws. dofinansowania budowy lotniska kwotą aż 10 mln zł Władze Miasta Suwałk podpisały z Maciejem Formanowiczem, prezesem Fabryk Mebli FORTE, które niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowały fabrykę płyt wiórowych i budują fabrykę mebli – największy tego typu zakład w całej Europie.

 

Kategoria: Aktualności, Gospodarcze, Miejskie