ankieta-pomysl-na-suwalki'

70-lecie Cechu

Dodano: 18 września 2017

70-lecie działalności świętował w sobotę (16-09) Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach. To najstarsza organizacja społeczno-zawodowa w mieście. Cech zrzesza dziewięćdziesiąt zakładów rzemieślniczych działających w dwunastu branżach zawodowych, a dzięki jego działalności młodzi ludzie mają szansę na pracę w wyuczonym zawodzie.

Cech Rzemiosł Różnych, zrzeszający krawców, szewców, rymarzy, garbarzy i stolarzy powstał Suwałkach niemal 190 lat temu. Z czasem wzbogacali go przedstawiciele kolejnych zawodów, aż do tych reprezentujących nowoczesne technologie i właściciele małych i średnich przedsiębiorstw.

W latach 1970-2003 szefem organizacji mającej własną siedzibę przy ul. Emilii Plater był mechanik samochodowy Ryszard Minkiewicz, który insygnia Starszego Cechu, bo tak nazywa się ta funkcja, przekazał budowlańcowi Andrzejowi Lewkowiczowi (na zdjęciu pierwszy od lewej). Podstarszym Cechu jest Adam Ołów, właściciel firmy piekarniczej. Od 24 lat dyrektorem jest Bożenna Rutkowska. Do suwalskiego Cechu należy niemal 100 członków.

Cech Rzemiosł Różnych przekształcił się w Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców, ale nie zmieniły się główne zadania samorządu. Podstawowym jest reprezentowanie członków na zewnątrz, dbanie o rozwój ich umiejętności i firm. Nie do przecenienia jest troska o zachowanie zanikających zawodów, no i przede wszystkim o kształcenie zawodowe młodzieży. Wielu uczniów odbywa praktyki zawodowe właśnie w warsztatach, zakładach, firmach prowadzonych przez rzemieślników i przedsiębiorców.

Z okazji jubileuszu było spotkanie w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach, okolicznościowe wystąpienia, odznaczenia, gratulacje i podziękowania.

– Cech to działalność edukacyjna. To nauka zawodu dla młodych rzemieślników, których reprezentuje ta organizacja ale nie tylko. Współpracujemy z Państwem od wielu lat. Życzę Wam w dniu Waszego święto wszystkiego najlepszego i kolejnych wspaniałych lat działalności –  powiedział Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk, który na ręce Cechu przekazał Herb Suwałk.

W uroczystości wzięli udział: Jarosław Zielinski, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bożena Kamińska, Poseł na Sejm RP, Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski i Jadwiga Mariola Szczypiń, Podlaski Kurator Oświaty.

Kategoria: Aktualności, Gospodarcze, Miejskie