90-lecie Zespołu Szkół Technicznych

Dodano: 14 czerwca 2017

Jubileusz 90-lecia świętował w środę – 14 czerwca Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach. Szkoła kultywuje tradycje powstałej w 1927 roku w mieście Państwowej Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej. Placówka przez 90 lat swojego istnienia przechodziła szereg przekształceń, zmieniała swoją nazwę, siedzibę i właściciela. Miała też wielu dyrektorów. Od dwóch lat ZST kieruje Anna Musiałowicz.

Dzisiejszy dzień jest podsumowaniem naszych jubileuszowych działań. To dzień refleksji, wspomnień i projektowania planów na przyszłość. Nasza szkoła łączy pokolenia, ma bogatą tradycję i swój klimat mówiła Musiałowicz. – Jesteśmy dumni z tej placówki. Kształcimy ludzi wrażliwych i otwartych. Szkoła jest nowoczesna i reaguje na zmiany w systemie edukacyjnym, ma duże osiągnięcia w kształceniu zawodowym w mieście. To wszystko nie odbywałoby się bez wsparcia organu prowadzącego – Miasta Suwałki. I tu chcę podziękować Panu Prezydentowi Czesławowi Renkiewiczowi nie tylko za zaangażowanie takie czysto zawodowe, ale też osobiste w sprawy szkoły. Pan Prezydent jest z nami nie tylko podczas uroczystych chwil, ale również zawsze wyraża  gotowość do rozwiązywania problemów, które się pojawiają na naszej drodze. Dziękuje Panie Prezydenciedodała Dyrektor.

Jubileusz był okazją do podziękowań, życzeń i gratulacji. Swoją pracę w szkole wspominali byli dyrektorzy i nauczyciele, w sondzie ulicznej mieli okazję się też wypowiedzieć mieszkańcy miasta.  

W imieniu samorządu, organu prowadzącego placówkę, w uroczystości udział wzięli Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej i Monika Januszkiewicz, inspektor z Wydziału Oświaty Wychowania i Sportu Urzędu Miejskiego.

Czesław Renkiewicz wręczył Dyrektor ZST czek na 10 tys. zł.

W nawiązaniu do hymnu placówki, który został wykonany na początku dzisiejszych uroczystości chcę powiedzieć, że obecnie szkoła nie może tylko trwać, w obecnych czasach szkoła musi też brzmieć. Musi się wyróżniać, musi odpowiadać na zapotrzebowanie rynku pracy i taki jest właśnie Zespół Szkół Technicznych mówił podczas uroczystości Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Dziękuje byłym i obecnym pracownikom szkoły, dyrektorom i uczniom za budowanie tej wspaniałej renomy i dobrego klimatu. Tu przy ulicy Sejneńskiej, w tej szkole, jest naprawdę dobry klimatdodał.

Jubileusz był też okazja do rozmów i deklaracji dotyczących modernizacji szkoły. W ubiegłym roku budynek przy ul. Sejneńskiej 33, w wyniku gruntowej termomodernizacji, całkowicie zmienił swoje oblicze. Teraz czas na budowę dodatkowych obiektów sportowych przy szkole i parkingów.

Warto dodać, że wśród znanych absolwentów ZST można wymienić Bożenę Kamińską, parlamentarzystkę z Suwałk, Wojciecha Kowalewskiego, bramkarza reprezentacji RP i Spartaka Moskwa, Pawła Naruszewicza, dziennikarza Polsatu, Huberta Stojanowskiego, fotografa i obecnego nauczyciela tej szkoły czy Tomasza Naruszewicza, historyka i wójta gminy Bakałarzewo.

 

Kategoria: Aktualności, Miejskie