Duże zainteresowanie bezpłatnymi badaniami

Dodano: 3 lipca 2018

Już po raz dziewiąty suwalczanie i mieszkańcy okolic skorzystali z bezpłatnych badań poziomu cukru i ciśnienia tętniczego oraz bezpłatnych konsultacji z diabetologiem zorganizowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Suwałkach. W sobotę (30.06) w Aquaparku dużym zainteresowaniem cieszyło się indywidualne wyliczanie BMI i porównywanie go z należną masą ciała. w ten sposób wiele osób dowiedziało się ile kilogramów powinny schudnąć aby poprawić swój stan zdrowia i uniknąć wielu chorób. Jak ocenia doktor Ewa Korneluk, organizator obchodów z badań skorzystało około 200 osób. „Cukrzyca dotyczy każdej rodziny” – było to hasło przewodnie tegorocznych obchodów.

U około dwudziestu pacjentów stwierdzono podwyższony poziom cukru we krwi. Osoby te zostały skierowane na szczegółowe badania, które potwierdzą czy dotknęła ich choroba cywilizacyjna XXI wieku, jaką jest cukrzyca. U kilku osób osób stwierdzono zbyt niski poziom cukru, co może wskazywać na występowanie hipoglikemii reaktywnej. Zwiększone wydzielanie insuliny wskazuje na początkowy okres zaburzeń gospodarki węglowodanowej i może skutkować w przyszłości rozwojem cukrzycy. Szacuje się, że na terenie Suwałk i okolic na cukrzycę choruje około 3 tys. osób, a drugie tyle nie jest świadomych swojej choroby. Cukrzyca we wczesnym okresie nie daje żadnych objawów. Dlatego właśnie organizowane są tego typu badania. Szybkie zdiagnozowanie cukrzycy pozwala uniknąć poważnych powikłań takich jak: zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg czy utrata wzroku.
Badania profilaktyczne nie są jedyną akcją, jaka jest organizowana przez doktor Ewę Korneluk. W każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Aquaparku odbywają są spotkania edukacyjne w ramach „Szkoły cukrzycy”. Wykłady są skierowane do osób chorych na cukrzycę a także zdrowych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat choroby. Wykłady są doskonałym miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji między słuchaczami. Najbliższe spotkanie odbędzie się 12 lipca 2018 r. Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Suwałkach odbyły się w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego i były finansowane z budżetu Miasta Suwałk. 

Kategoria: Aktualności, Miejskie, Społeczne