Kalendarz wydarzeń kulturalno – sportowych na 2017 rok

Dodano: 3 marca 2017

Znany jest już kalendarz wydarzeń kulturalnych i sportowych, jakie Miasto Suwałki zaplanowało na 2017 rok. 10 edycja Suwałki Blues Festival, Miejskie Święto Biegania koncerty: Lemon, Enej, Ani Dąbrowskiej czy Sylwii Grzeszczak oraz Mistrzostwa Polski LA U23. Można już zaplanować cały rok i korzystać z zaplanowanych atrakcji.

Kalendarz wydarzeń został zaprezentowany w piątek (3 marca) w suwalskim Urzędzie Miejskim podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wraz z zastępcą Ewą Sidorek, Bożena Kamińska, dyrektor SOK oraz Waldemar Borysewicz, dyrektor OSIR.

– To bardzo bogata oferta, której koszt można szacować na kilka milionów złotych. Mamy w ofercie dobrze już funkcjonujące i znane wydarzenia jak SBF, Jarmark Kamedulski ale też takie, które dopiero ugruntowują swoją pozycje jak chociażby Miejskie Święto Biegania czy koncerty na Dywaniku u Marii – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk Ponadto w najbliższym czasie uruchomimy na stronie internetowej specjalny interaktywny i nowoczesny kalendarz z wszystkimi wydarzeniami, które będą działy się w Suwałkach – dodał Prezydent Suwałk.

Ze szczegółowym kalendarzem wydarzeń można zapoznać się klikając w poniższą ilustrację.

 

Nie można też zapomnieć o tym, że rok 2017 w województwie podlaskim obchodzony jest pod patronatem prof. Andrzeja Strumiłły.

Ze szczegółami wydarzeń w ciągu roku można zapoznać się klikając w poniższą ilustrację.

Wydarzenia sportowe to również bogata oferta

Strategiczne Wydarzenia

1. PAŁUSKA KICKBOXING NIGHT 3 hala OSiR 11.02.2017 Kolejna gala sportów walki organizowana pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Suwałk przez klub PANZER Suwałki przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach.

 

2. RESO SUWAŁKI 10,5
– MIEJSKIE ŚWIĘTO BIEGANIA
Suwałki 17.06.2017 Najważniejsze wydarzenie sportowe organizowane cyklicznie przez suwalski OSiR. Festiwal biegów o statusie międzynarodowym, którego punktem kulminacyjnym jest bieg nocny pn. „Suwalska ćwiartka” na dystansie 10,5 km.

 

3. 34.MISTRZOSTWA POLSKI U23
W LEKKOATLETYCE
Stadion lekkoatletyczny, ul. Wojska Polskiego 2

 

1-2.07.2017 Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce zgodnie z umową zawartą między Gminą Miasto Suwałki a Polskim Związkiem Lekkoatletycznym
4. POGODNE SUWAŁKI
CUP 2017
Suwałki Beach Arena 5-6.08.2017 Turniej siatkówki. którego pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku na najnowocześniejszym w woj. podlaskim obiekcie do uprawiania sportów plażowych. W drugiej edycji turnieju planowana pula nagród pieniężnych wynosi co najmniej 20.000,00 zł, a zawodnicy będą walczyć w formule dwudniowej rywalizacji (I dzień eliminacje, II dzień finały).

Turniej dedykowany jest dla zawodowców oraz grupy TOP AMATOR

5. HERO RUN WOSiR SZELEMENT 15-16.07.2017 Ekstremalny bieg z przeszkodami, który jest organizowany przez Fundację Białystok Biega we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji „Szelment” sp. z o.o. Z uwagi na liczne prace ziemne, które należy wykonać w celu przygotowania toru przeszkód,  impreza nie mogła być zorganizowana w warunkach miejskich. Dlatego miejscem zmagań „herosów” będą tereny WOSiR „Szelment”.
6. RECMAN CUP 2017

 

Korty ceglane OSiR, ul. Wojska Polskiego 17 12-13.08.2017 Trzecia edycja najbardziej prestiżowego amatorskiego turnieju tenisowego
w Polsce północno-wschodniej rozgrywanego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Suwałk. Partnerami do początku jest marka Recman oraz Mercedes-Benz.
7. MARATONY KRESOWE Stary Folwark 17.09.2017 Zawody rowerowe MTB, których główną bazą (ze startem i metą włącznie) będzie Ośrodek Wypoczynkowo-Żeglarski w Starym Folwarku. Wyścig, który odbędzie się w kilku kategoriach, wliczany jest do klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych. Planowany jest udział ok. 500 uczestników

 

Pozostałe wydarzenia

Lp. Nazwa imprezy Miejsce Data Opis
1. WIELKI SPORTOWY KARNAWAŁ

 

hala OSiR 22.01.2017 Trzecia edycja imprezy sportowo-rekreacyjnej, która zainauguruje zimowe ferie. Od 2015 impreza utrzymywana jest w konwencji święta sportu rodzinnego, podczas której rodzice mogą wziąć udział w atrakcjach sportowych przygotowanych przez OSiR oraz zaproszonych partnerów. W tym roku wydarzenie zakończy konkurs wiedzy o suwalskim sporcie, podczas której uczestnicy karnawału będą mogli wygrać nagrody ufundowane przez sponsorów.
2 MISTRZOSTWA POLSKI MODELI HALOWYCH F1N – JUBILEUSZ 70. LECIA MODELARSTWA LOTNICZEGO W SUWAŁKACH

 

hala OSiR 18-19.02.2017 Decyzją Aeroklubu Polskiego w 2017 roku Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach został gospodarzem Mistrzostw Polski Modeli Halowych F1N.
W ramach jubileuszu 70. lat modelarstwa lotniczego w Suwałkach dzień wcześniej w holu suwalskiego Aquaparku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej modelarstwu lotniczemu w naszym mieście.
3. SUWALSKIE SPOTKANIA SPORTOWE –TRIATHLON W TRZECH ODSŁONACH Aquapark 04-05.2017 Nowa propozycja wprowadzona do kalendarza imprez sportowych. Zawody triathlonowe rozgrywane w trzech odsłonach (kwiecień-pływanie, maj-rower, czerwiec– bieganie). Suma wyników uzyskanych w poszczególnych zawodach, decyduje o miejscu uczestnika w końcowej klasyfikacji.
4. SUWAŁKI NIEZŁOMNYM. BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH Suwałki, 26.02.2017 Druga edycja ogólnopolskiego biegu poświęconego pamięci żołnierzy wolnościowego i antykomunistycznego podziemia. W 2016 roku,
w symbolicznym biegu na dystansie 1963 m (Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny – Park Konstytucji 3. maja), wzięło udział ponad 300 uczestników. Bieg organizowany przy współpracy z 14. Suwalskim Dywizjonem Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka J. Piłsudskiego.  
5. SUWAŁKI MISS RUN 2017 Suwałki (Zalew Arkadia lub Park Konstytucji 3. maja 19.03.2017 Trzecia edycja biegu organizowanego w z okazji „Dnia Kobiet”. Główną areną zmagań był do tej pory „Zalew Arkadia”. Tegorocznej edycji zawodów odbędzie się również „Bieg w szpilkach”.
6. OSIR ON TOUR – CZTERY STRONY ŚWIATA woj. podlaskie, pogranicze polsko-litewskie

 

29.04.2017 dodatkowo:

 

czerwiec, lipiec, wrzesień

 

Cykl wycieczek rowerowych szlakami Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego. Cztery kierunki rowerowej eksploracji. Zróżnicowany stopień trudności. Impreza rekreacyjna. Wyprawy jedno (3) i dwudniowe (1). W chwili obecnej trwają konsultacje z partnerami projektu w zakresie pozostałych terminów wypraw rowerowych.

 

Ostateczne terminy podane do końca marca 2017.

7. TURNIEJ SIATKÓWKI PLAŻOWEJ O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA SUWAŁK Suwałki Beach Arena 22 i 23 lipca 2017 Turniej siatkówki plażowej rozegrany w formule dwudniowej w kategorii kobiet i mężczyzn z pulą nagród 8.000,00 zł. Turniej organizowany jest w miejsce Grand Prix o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk. Z opinii środowiska siatkarskiego wynika, iż spadająca w ostatnich latach liczba uczestników w ww. zawodach jest spowodowana mało atrakcyjną formuła zawodów (gra w każdy letni weekend) co uniemożliwia start w innych turniejach organizowanych m.in. w Ełku, Augustowie, Olecku. Utrzymywanie takiego stanu spowodowałby dalszy spadek frekwencji, obniżenie poziomu sportowego i rangi turnieju.

 

Turniej dedykowany jest amatorom.

 

8. SIŁACZ SUWALSZCZYZNY- FESTIWAL SIŁY Zalew Arkadia 06.08.2017 Impreza, która jest stałym punktem kalendarza wydarzeń sportowych. Niezmiennie od ponad 10 lat zmagania siłaczy są elementem obchodów Dni Suwałk. W przyszłym roku zostanie zmieniona formuła zawodów poprzez dodanie do programu konkurencji dla zawodników-amatorów  sportów siłowych (konkurencje kalisteniczne, siłowe konkurencje dla publiczności).

 

11. SUWALSKI EKSPRES – SPORTOWE ZAKOŃCZENIE WAKACJI Zalew Arkadia 27.08.2017 Impreza promująca sport rodzinny, której główną areną są tereny rekreacyjne Zalewu Arkadia. Ostatnia niedziela wakacji w Suwałkach, to przede wszystkim blok imprez sportowo rekreacyjnych przygotowanych przez OSiR we współpracy z klubami sportowymi działającymi w mieście. Imprezę kończy bieg na dystansie 3,5 km – Suwalski Ekspres.
12. TURNIEJ BEACH SOCCERA Suwałki Beach Arena 27.08.2017 Amatorski turniej piłki nożnej plażowej połączony, który będzie wydarzeniem towarzyszącym imprezie wskazanej w pkt 15

 

13. GRAND PRIX TENISA ZIEMNEGO O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA SUWAŁK Suwałki Beach Arena lipiec-sierpień

2017

Turnieje tenisa ziemnego (3 turnieje singlowe i 3 turnieje deblowe) na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach odbywają się w sezonie letnim nieprzerwanie od kilkunastu lat. W rywalizacji biorą udział nie tylko suwalczanie, ale również mieszkańcy Ełku, Augustowa, Gołdapi i Olecka.
14. RESO SUWAŁKI FOOTBALL LEAGUE Hala OSiR listopad 2017 – marzec 2018 Amatorskie rozgrywki piłki nożnej organizowane w hali OSiR (III edycje). Pomimo krótkiej
15. V MEMORIAŁ Grzegorza WOŁĄGIEWICZA Hala OSiR 2-3.09.2017 Młodzieżowy turniej piłki nożnej organizowany przy współpracy z AP Wigry Suwałki
16 VII MEMORIAŁ JÓZEFA GAJEWSKIEGO Stadion miejski, ul. Zarzecze 26 22-24.09.2017 Turniej siatkówki organizowany przy współpracy z MKS ŚLEPSK Suwałki
17. XVII MIKOŁAJKOWY TURNIEJ IM. TOMKA GODLEWSKIEGO Hala OSiR 15-17.12.2017 Charytatywny turniej piłki nożnej z udziałem celebrytów organizowany we współpracy z Agencją Polski Sport oraz SKS WIGRY Suwałki.

 

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W POGODNYCH SUWAŁKACH

2017 R.

 

Imprezy:

 • z gwiazdami (plenerowe, nieodpłatne):
 • „Powitanie Lata”, zespół LEMON
 • Suwałki Blues Festival z gwiazdami bluesa światowego formatu
 • „Jarmark Kamedulski”, Sylwia Grzeszczak, zespołu ENEJ
 • „Pożegnanie Lata – Muzyczne Lato z Radiem 5”, koncert Ani Dąbrowskiej

 

 • koncerty i spektakle organizowane przez impresariaty zewnętrzne (odpłatne):
 • „Ostra jazda”, Teatr Komedia
 • Koncert Kuby Badacha „Tribute to Zaucha. Obecny”
 • Kabaret Moralnego Niepokoju w programie „Maj zaczyna się we wtorek”
 • Koncert Kult Akustic 2017
 • Koncert Julii Pietruchy „Parsley Tour”
 • „Szach Mat”, Teatr Capitol
 • Koncert Moniki Brodki „Clashes Tour 2017”
 • „Przebój sezonu”, spektakl teatralny
 • Kabaret Hrabi w programie „Cyrkuśniki”
 • Piotr Bałtroczyk
 • Kabaret Smile
 • Moskiewski Balet Bieriozka

 

Jubileusze:

 • 90-lecie urodzin Andrzeja Strumiłły. Rok Andrzeja Strumiłły w Suwałkach
 • 10-lecia Suwałki Gospel Choir
 • 10-lecie Suwalskiej Orkiestry Kameralnej
 • 25-lecie Zespołu „Beciaki”
 • 5-lecie Suwalskiego Ośrodka Kultury
 • 175-lecie urodzin Marii Konopnickiej
 • 150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego
 • 60-lecie Muzeum Okręgowego

Projekty muzyczne:

 • Big Daddy Wilson Trio (USA) w ramach rozgrzewki SBF 2017
 • Filharmonia Suwałk, koncerty Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z gośćmi:

Grażyna Brodzińska (wokal), Marcin Jajkiewicz (wokal), Bogdan Kierejsza (skrzypce), Wiesław Prządka (akordeon), Wojciech Mrozek, zespół TREvoci, kwintet Vołosi,  Klezmafour,  Jacek Borkowski,  Marcin Zdunik (wiolonczela)

 • XVIII Festiwal Letnia Filharmonia AUKSO Wigry 2017
 • „Koncerty przy fontannie” w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej
 • „Na dywaniku u Marii”

Nowe projekty:

 • I Suwalska Majówka Społeczna
 • Festiwal Filmowy Suwałki 2017
 • Portrety suwalskich kobiet żydowskich z początku XX wieku – spektakle teatralne

Jarmarki:

 • XVIII Kaziuk Suwalski
 • XVIII Suwalski Jarmark Folkloru
 • Jarmark Kamedulski
 • Jarmark Świąteczny

Wydarzenia:

 • III Soulwałki Gospel Workshop
 • Suwałki Blues Festival
 • XVII Piknik Kawaleryjski – Dni Kawaleryjskie w Suwałkach
 • Piknik Militarny
 • Maraton Szantowo-Folkowy
 • Międzynarodowy Konkurs Kulinarny „Sąsiedzi przy stole”
 • Rozświetlenie Choinki Miejskiej
 • Wigilia Miejska
 • XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek”
 • III Wiosenny Tygiel Sztuk „Marzeńtańce” 2017
 • II Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Pianistów im. Janiny Kraśko
 • XIII Konfrontacje Talentów Wokalnych ŚWIETLIK
 • XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier”
 • Festyn z okazji Dnia Dziecka
 • Ogólnopolski Przegląd Zespołów Muzycznych „Na Dywaniku u Marii”
 • XIV Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”
 • Juwenalia Studenckie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Edwarda Szczepanika w Suwałkach (festyny rodzinne, koncerty, wydarzenia sportowe)

Wydarzenia sportowe:

 • Mistrzostwa Polski U23 w Lekkoatletyce
 • HERO RUN Szelment
 • Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk
 • Pogodne Suwałki Cup 2017, turniej plażowej piłki siatkowej
 • Siłacz Suwalszczyzny – festiwal siły
 • Recman Cup 2017, turniej tenisowy
 • V Memoriał Grzegorza Wołągiewicza
 • VIII Memoriał Józefa Gajewskiego
 • XVII Mikołajkowy Turniej im. Tomka Godlewskiego
 • Imprezy biegowe:
 • Suwałki Miss Run
 • RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania
 • Suwalski Ekspres – sportowe zakończenie wakacji

Kategoria: Aktualności, Kulturalne, Miejskie, Sport