Konsultacje ws. dekomunizacji kolejnych ulic

Dodano: 19 kwietnia 2017

Kolejne konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazw ulic w związku z Ustawą o tzw. dekomunizacji odbyły się w Suwałkach. We wtorek (18 kwietnia) Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk spotkał się w Szkole Podstawowej nr 4 z mieszkańcami ulic Henryka Mereckiego i Tadeusza Paweckiego. Podobnie jak w przypadku pozostałych ulic, których nazwy kwalifikują się do zmiany, decyzje o zmianie podejmą sami mieszkańcy.

Do tej pory o zmianach nazw ulic, w drodze głosowania, zdecydowali mieszkańcy XXX-lecia PRL, w tym przypadku na ulicę Kawaleryjską, i ulicy Buczka, która będzie nazywała się Raczkowską.

Wymóg zmiany nazw ulic, które propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny nakłada na samorządy Ustawa o tzw. dekomunizacji przyjęta przez Sejm RP 1 kwietnia 2016 roku . Zgodnie z prawem zmiany mają zostać wprowadzone do 2 września 2017 roku.

W dwóch wtorkowych spotkaniach uczestniczyło w sumie około 40 mieszkańców obu ulic (na prawie 400 zameldowanych). Ulica Mereckiego liczy 96 budynków. Mieszkańcy po burzliwej dyskusji zgłosili nazwy Pogodna, Paryska, Łąkowa i Tadeusza Mazowieckiego. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk przypomniał też o zgłoszonych wcześniej propozycjach. Są to ulica ks. Jerzego Popiełuszki, Aleksandry Kujałowicz – zgłoszona przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 6, patronka tej placówki i ks. Władysława Święckiego, proboszcza parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Suwałkach.

Mieszkańcy części ulicy Mereckiego, nr od 4A do E, wystąpili również z propozycją odłączenia ich ulicy i utworzenia zupełnie nowej, z odrębną nazwą.

Mieszkańcy ulicy Paweckiego, liczącej 41 budynków, zgłosili na wtorkowym spotkaniu następujące propozycje: również Pogodna, Wiosenna, Spokojna i Krzywa. Dodatkową propozycją jest zgłoszona wcześniej przez klub Prawa i Sprawiedliwości – ulica Orląt Lwowskich.

Na zakończenie Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk przedstawił zgromadzonym mieszkańcom szczegóły związane z głosowaniem na podane we wtorek propozycje.

Do końca tygodnia zameldowani, pełnoletni mieszkańcy obu ulic znajdą w swoich skrzynkach pocztowych karty do głosowania, na których będą widniały propozycje zgłoszone przez nich na dzisiejszym spotkaniu. Dodatkowo na każdej z kart znajdzie się wykropkowane miejsce, w które będą mogli Państwo wpisać swoją propozycję zmiany nazwy ulicy. Głosowanie zacznie się w poniedziałek – 24 kwietnia i potrwa do piątku – 28 kwietnia. Urna stanie w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie mieszkańcy obu ulic będą mogli oddać swój głos do godz. 20.00 – tłumaczył Prezydent.

W spotkaniu poza Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk wzięli też udział Łukasz Kurzyna, Zastępca Prezydenta Miasta, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miasta, Radosław Wysocki, Naczelnik Wydziału Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa i radni Rady Miejskiej: Zbigniew De Mezer, Andrzej Chuchnowski, Wiesław Murawko, Bogdan Beździecki, Andrzej Łuczaj i Karol Korneluk.

Kolejne konsultacje społeczne odbędą się w środę – 19 kwietnia. Tego dnia o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk spotka się z mieszkańcami ulicy 23 Października. Będzie to ostatnia ulica, która musi przejść dekomunizację w Suwałkach.

Kategoria: Aktualności, Miejskie