Łotewska przygoda

Dodano: 4 października 2013

suwalczanie na LotwieWspólnie opracowali polsko-łotewską legendę, przygotowali na jej podstawie spektakl i zaprezentowali  go łotewskiej publiczności. Oprócz tego uczestniczyli w warsztatach fotograficznych, ceramicznych i poznawali kultury swoich krajów. Tak wspólnie spędzali czas uczniowie z III LO i ich rówieśnicy z gminy Vacbiebalga na Łotwie, zrzeszonej w zaprzyjaźnionym z Suwałkami Stowarzyszeniu Samorządów Łotewskich AMATA. Projekt „Let’s make a new Legend” był dofinansowany z unijnego programu “Młodzież w działaniu”. Uczestniczyły w nim 24 osoby: 12 z Suwałk i 12 z Łotwy. Dzięki wspólnym warsztatom artystycznym młodzi mogli poznać tradycje i zwyczaje obu narodów. Porozumieć się ze sobą musieli natomiast w języku angielskim. Razem przygotowywali artystyczne wyroby ceramiczne, animacje multimedialne, komiksy i kolaże. Zwieńczeniem wspólnych warsztatów był spektakl, do którego napisali scenariusz i odegrali go przed publicznością. Za kanwę teatralnej opowieści posłużyła historia z początku XVII wieku o polskim dezerterze, który zakochał się w łotewskiej dziewczynie. Romantyczna historia miała, niestety, tragiczny finał, bo kochanek zamordował dziewczynę.

Młodzi uczestnicy projektu zapewniają, że na jednym spotkaniu się nie skończy. Suwalczanie zamierzają bowiem w niedalekiej przyszłości zaprosić Łotyszy do Suwałk.

“Projekt zrealizowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Informacja ta odzwierciedla jedynie opinie autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jej treść.”

nr projektu: Project Nr. LV-11-E16-2013-R1

logol

Kategoria: Aktualności