Mieszkańcy zaangażują się w ważne święto

Dodano: 5 stycznia 2018

Miasto Suwałki rozpoczęło przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowano wiele wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych, które zorganizuje specjalny Komitet składający się z mieszkańców Suwałk.

W grudniu minionego roku Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach wystąpili z zaproszeniem do pracy w komitecie organizacyjnym do około 150 osób. Zaproszenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Szeroki odzew umożliwi realizację wielu przedsięwzięć związanych z obchodami święta.

Zaproszenie do pracy w Komitecie trafiło do osób, które reprezentują praktycznie wszystkie środowiska oraz grupy wiekowe:

– suwalskich parlamentarzystów,

– radnych Sejmiku Województwa Podlaskiego z naszego miasta i regionu,

– radnych Rady Miejskiej w Suwałkach,

– przedstawicieli suwalskich instytucji kultury, sportu i spółek miejskich,

– suwalskie parafie,

– przedszkoli, szkół i placówek oświatowo-wychowawczych – samorządowych i niepublicznych,

– wojska i służb mundurowych,

– środowiska seniorów,

– przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz dziedzictwa kulturowego w Suwałkach.

– Lista osób, które mogą wziąć udział w pracach Komitetu nie jest oczywiście zamknięta. Jeżeli instytucja bądź organizacja, a nawet osoba chce wesprzeć swoją pracą i pomysłami działalność gremium powinna zgłosić się w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Suwałkach – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkTak rozbudowany skład personalny Komitetu będzie reprezentatywny dla społeczności naszego miasta i umożliwi realizację małych i dużych projektów – poczynając od przedszkoli, a kończąc na działaniach ogólnomiejskich dla mieszkańców i z ich udziałem – dodaje Prezydent Suwałk.

Wśród już planowanych w Suwałkach przedsięwzięć w ramach obchodów 100-lecia niepodległości znajdą się m.in.: konferencja popularnonaukowa poświęcona tematyce niepodległości Polski, koncert gwiazdy czy plenerowe rekonstrukcje historyczne.

Program obchodów będzie też zawierał suwalski wątek. Pomysł dotyczy zainaugurowania obchodów 100-lecia wyzwolenia Suwałk i Suwalszczyzny w 2019 r. – podczas obchodów 99. rocznicy tego wydarzenia, przypadającej na 24 sierpnia tego roku. W dniach 23-24 sierpnia 2018 roku planujemy Wielki Piknik Rodzinny, który będzie okazją do upowszechnienia tematyki związanej z tymi rocznicami. W programie wydarzenia są m.in.: koncert Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, wspólne śpiewanie czy potańcówka przy muzyce z lat XX. ubiegłego wieku i w strojach z epoki.

W planach jest również Sportowe Zakończenie Wakacji, związane z obchodami 100-lecia niepodległości.

O wszystkich rocznicowych przedsięwzięciach mieszkańcy dowiedzą się z tematycznej strony internetowej Urzędu Miejskiego i z lokalnych mediów,  np. DwuTygodnika Suwalskiego.

 

Kategoria: Aktualności, Kulturalne, Miejskie, Ogłoszenia, Społeczne