Aktualności

Festiwal filmowy

Już 18 sierpnia w Suwałkach rozpocznie się II edycja Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”. Pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku w związku z 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, urodzonego w Suwałkach, Andrzeja Wajdy. W piątek w ramach tzw. „rozgrzewki” przed festiwalem przedstawiono program festiwalu oraz podpisano porozumienia o współpracy z nowymi partnerami.

- Wspominam dzień kiedy Andrzej Wajda wracał do swojego rodzinnego miasta, toczyliśmy wiele rozmów na temat kultury i przyszłości Suwałk. Był zachwycony, jak rozwija się nasze miasto, ale pewnie nigdy nie przypuszczał, że zrealizujemy tu festiwal filmowy jego imienia. Wajda wiele wysiłku poświęcał rozwojowi kolejnych pokoleń twórców filmowych, wspierał młodych artystów i angażował się w ich edukację – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk - Dlatego też nasz festiwal jest dla nas nie tylko okazją i pretekstem, aby przyjrzeć się na nowo twórczości Andrzeja Wajdy, ale też jest dla nas inspiracją do poszukiwań na Suwalszczyźnie nowych twórców filmowych - mamy nadzieję, że równie wybitnych – dodał Prezydent Suwałk.

Wiosną tego roku zainicjowane zostały warsztaty filmowe, które w Suwalskim Ośrodku Kultury prowadzi Wajda School. Siedem osób realizuje swoje filmy pod kierunkiem wybitnych reżyserów. Efekty ich pracy zobaczymy już w sierpniu podczas festiwalu.

Festiwal jest również okazją do promocji osiągnięć polskiej kinematografii, dlatego też gościem specjalnym zbliżającej się edycji będzie wybitny reżyser Feliks Falk, którego wiele Łączy z Andrzejem Wajdą.

Oprócz spotkań z bohaterem wydarzenia – Feliksem Falkiem będziemy mieli okazję spotkać wybitnych aktorów: Andrzeja Chyrą, Emilię Krakowską, Olgierda Łukaszewicza i Jerzyego Stuhra. Uczestników tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo” czekają również pokazy filmowe, wernisaż, a także koncert Marii Sadowskiej.

Szczegóły na www.soksuwalki.eu.
Organizatorami Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo są Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z firmą Kreacja Pro Andrzej Pągowski i partnerstwie z Wajda School oraz Fundacją Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód. Sponsorzy: Bank BNP Paribas i ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Suwałk.

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP3 Białystok, Radio Nowy Świat, ChilliZET, Radio 5, Kino, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Dwutygodnik Suwalski oraz portale Niebywałe Suwałki, Suwałki24.pl i Kurier Suwalski.

28
Lipiec