Dzień Edukacji Narodowej

Prawie 60 wyróżniających się nauczycieli otrzymało w poniedziałek (15.10) nagrody Prezydenta Miasta Suwałk z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczysta gala odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Dzień wcześniej – w niedzielę – również w SOKu, świętowali nauczyciele emeryci. W poniedziałkowych obchodach udział wzięły władze samorządowe i państwowe, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, przedstawiciele publicznych i niepublicznych placówek i jednostek oświatowych, nauczyciele i pracownicy oświaty.

Były okolicznościowe przemówienia, podziękowania za trud wychowania uczniów i kwiaty.

– W Dniu Edukacji Narodowej spotykamy się by podziękować obecnym i byłym nauczycielom oraz pracownikom placówek oświatowych za pracę i trud włożony w wychowanie suwalskich uczniów. Dziś chcę Państwu podziękować za  codzienne zaangażowanie i cierpliwość, nieustanne poszerzanie swojej wiedzy i umiejętne jej przekazywanie. To Państwo są, zaraz po rodzicach uczniów, osobami mającymi największy wpływ na kształtowanie osobowości i systemu wartości suwalskich dzieci i młodzieży. Dlatego Państwa misja jest tak ważna, a zarazem odpowiedzialna, wymaga poświęcenia, cierpliwości i ogromnej pracy – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Na zakończenie gali przed publicznością wystąpiła Katarzyna Groniec.

Środowisko oświatowe w Suwałkach to ważna grupa zawodowa. W mieście pracuje 1196 nauczycieli i 515 pracowników administracji i obsługi. Wszyscy czuwają nad 11612 uczniami.

W 2018 r. wydatki oświatowe oscylują wokół sumy 140.410.997 zł. Wysokość subwencji oświatowej to 92.359.407 zł, dotacje 5.264.150 zł i środki miejskie 42.787.440 zł. Procentowy udział środków własnych w wydatkach oświatowych kształtuje się na poziomie 30,47 %.

Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk oraz dyrektorów szkół przyznawane są nauczycielom co roku. W tym roku – suma wszystkich tych wyróżnień – wyniosła około 800 tys. zł.