Aktualności

„Klub Młodego Programisty”

W Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Teofila Noniewicza 83 powstał „Klub Młodego Programisty” – punkt warsztatowy, w którym odbywają się bezpłatne zajęcia z programowania, dedykowane dla dwóch grup wiekowych: dzieci z klas 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Do października 2020 r. w suwalskim Klubie odbędzie się w sumie 260 godzin warsztatów dla ponad 2500 uczestników.

- To dla nas bardzo ważny projekt. Zlokalizowanie Klubów Młodego Programisty w 16 miastach średniej wielkości nie tylko wyrównuje szanse edukacyjne mieszkających w nich dzieci, ale również daje ich rodzicom możliwość dowiedzenia się czym jest programowanie i dlaczego warto na nie postawić – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zachęcamy mieszkańców Suwałk i okolicznych miejscowości do udziału w zajęciach – dodaje.

Co to jest „Klub Młodego Programisty”?

Suwalski Klub Młodego Programisty jest jednym z 16 punktów warsztatowych, uruchomionych przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK na terenie całej Polski – po jednym w każdym województwie. Kluby działają także w Siedlcach, Nysie, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Gnieźnie i Stargardzie.

Punkty warsztatowe będą funkcjonowały przez dwa lata – do października 2020 r. W specjalnie zaaranżowanych salach, wyposażonych w pomoce dydaktyczne, takie jak: tablety, zestawy robotów edukacyjnych, czy maty edukacyjne do nauki programowania, przez cały ten czas będą odbywały się bezpłatne zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę.

To co odróżnia warsztaty od innych, to fakt, że mogą brać w nich udział także… rodzice! Stawiamy nie tylko na naukę, ale i na wspólne spędzanie czasu. Dla każdej grupy wiekowej, w każdym z Klubów, zorganizowanych zostanie kilkanaście cykli warsztatów, przy czym jedna seria to 10 jednogodzinnych warsztatów, prowadzonych na czterech poziomach trudności.

Jak się zapisać na zajęcia?

Rodzic, który chce zgłosić swoje dziecko na warsztaty, powinien wejść na stronę www.klubmlodegoprogramisty.pl i wypełnić dostępny tam formularz. Ważne, by wybrać odpowiedni poziom (tj. przeznaczony dla uczniów klas 1-3 lub dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych). O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń – będą one przyjmowane do wyczerpania miejsc w danym cyklu szkoleniowym. Zgłoszenie na warsztaty musi zostać dokonane najpóźniej na dwa dni robocze przed dniem rozpoczynającym serię warsztatów. Po przesłaniu danych przez formularz zgłoszeniowy, rodzic na podany przez siebie adres email otrzyma potwierdzenie zgłoszenia, które jest jednocześnie potwierdzeniem zakwalifikowania na warsztaty.

Jaki jest cel projektu?

Otwarcie Klubów to element realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych.
Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni do przybliżenia nauki programowania dzieciom i rodzicom.

- Chcemy, by dowiedzieli się, że nie jest to zajęcie dla wybranych, a świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Programowanie, poprzez zabawę, uczy logicznego myślenia. Rozwija wiele kompetencji – kreatywność, umiejętność pracy w zespole, szukanie kompromisów i optymalnych rozwiązań. Dzięki niemu dziecko nauczy się, jak zadaniowo podejść do stawianych problemów – mówi minister Marek Zagórski. - Kluby, w zależności od miasta, powstały w takich instytucjach jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki, czy świetlice. To nie przypadek. Wszystkie te miejsca, zwykle skupiają lokalne inicjatywy. I na tym nam właśnie zależy – dodaje minister cyfryzacji.

Klub Młodego Programisty w Suwałkach
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, IV piętro, pokój 501
ul. Teofila Noniewicza 83

Więcej informacji o programie warsztatów: www.klubmlodegoprogramisty.pl

13
Listopad