Pomoc Ukrainie

Podsumowano działania wspierające uchodźców

Mija miesiąc od napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wojna w naszym sąsiednim kraju trwa nadal co powoduje masową ucieczkę Ukraińców do sąsiednich krajów między innymi do Polski, a także Suwałk. Przez ten czas tylko w miejskich punktach masowego zakwaterowania schronienie znalazło 859 osób. Aktualnie mieszka w nich 251 Ukraińców. Szacuje się, że w Suwałkach może być już ok 1000 uchodźców.

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk zorganizował w środę (23 marca) spotkanie z pracownikami Urzędu oraz miejskich jednostek koordynujących z ramienia Miasta Suwałki pomoc Ukraińcom.

- Każdy kolejny dzień trwającej wojny na Ukrainie stawia przed nami coraz to nowe wyzwania. Zbieramy dary, zajmujemy się opieką i wyżywieniem uchodźców. Dzieci otoczyliśmy opieką w naszych placówkach oświatowych. W tydzień nadaliśmy ponad 300 numerów PESEL. Zajmiemy się wypłatą świadczeń socjalnych dla Ukraińców. Realizowaliśmy transporty osób na Litwę, które dotarły do Suwałk – mówił w trakcie spotkania Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkTo pokazuje ogrom pracy, który wkładamy każdego dnia w związku z tą sytuacją. Nie sposób pominąć tu ogromnego zaangażowania wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Bez ich wsparcia wiele działań nie było by odpowiednio zabezpieczonych – dodał Prezydent Suwałk.

Obecnie najpoważniejsze wyzwania to zapewnienie mieszkań dla osób, które nadal znajdują się w miejscach masowego zakwaterowania. Przypomnijmy, że jest to na dziś 251 osób.

By wyjść z pomocą z inicjatywy Miasta Suwałki już w czwartek (24 marca) zostanie uruchomiona specjalna strona internetowa, która będzie tablicą darmowych ogłoszeń - zarówno dla Suwalczan jak i Ukraińców. Będzie można tam zamieścić oferty wynajmu mieszkania bądź pracy.

Kolejną kwestią jest właśnie praca. Dziś Urząd Pracy w Suwałkach zorganizował targi pracy dla Ukraińców, na których zgromadzono ponad 70 ofert. Również i Miasto Suwałki przygotowało ofertę dla Ukraińców. Jest możliwość m.in. zatrudnienia tymczasowego 15 osób w Zarządzie Dróg i Zieleni oraz w innych miejskich instytucjach np. placówkach oświatowych.

Ma to związek z tym, że coraz więcej dzieci trafia do suwalskich szkół. W sumie uczęszcza do nich już 115 osób: 14 przedszkolaków, 12 uczniów szkół średnich. Reszta to uczniowie „podstawówek”.

- Liczymy się z tym, że w perspektywie niedługiego czasu może to być nawet 300 i więcej dzieci. Dlatego też zgodnie z nowymi przepisami zatrudniać będziemy osoby, które pomogą nauczycielom w nauczaniu – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Już niebawem Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach rozpocznie nabór wniosków od Suwalczan, którzy w swoich domach bądź mieszkaniach goszczą uchodźców. Każdy otrzyma 40 zł dziennie na jedną osobę przez dwa miesiące.