Do 29 maja 2020 r. mieszkańcy Suwałk składali wnioski do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r. To ósma edycja SBO. Złożono 31 projektów na łączną kwotę 7 308 755,79 zł.

W kategorii projekty duże złożono 7 szt.

Ciekawe propozycje to: Parking meczowy przy ul. Grunwaldzkiej, Bike Park przy ul. Stanisława Moniuszki czy Suwalski Street Land - I etap (remont skateparku i budowa strefy do streetballa) na terenie Zalewu Arkadia.

Najwięcej bo 13 szt. wpłynęło projektów w kategorii małe. Wśród nich wyróżnia się: Odtworzenie pomnika generała Józefa Dwernickiego na terenie dawnych koszar przy ulicy gen. K. Pułaskiego w Suwałkach, Suwałki bez komarów! Montaż wież lęgowych dla ptaków jerzyków - pogromców komarów, Suwałki - napis świetlny przestrzenny 3D na suwalskich bulwarach.

Wśród 11 szt. projektów złożonych w kategorii kulturalne lub społeczne na uwagę zwracają projekty: Blues&Rock w Suwałkach - 30 lat zespołu Night Come w Suwalskim Fun Clubie Bluesa, GAJ W CENTRUM - ekologiczna oaza między ul. Reja i Pułaskiego, POUKŁADAJ SOBIE RAKA !

Podobnie jak w poprzednich latach do wykorzystania w ramach SBO jest 2,6 mln zł.

Dodatkowo, w tym roku, Miasto Suwałki umożliwiło realizację projektów na terenie suwalskich placówek oświatowych w kategorii kulturalne lub społeczne.

Od 1 czerwca do 26 czerwca propozycje mieszkańców zweryfikuje 19 osobowy Zespół ds. Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Zespół oceni projekty pod względem formalno-prawnym, możliwości realizacji oraz możliwości zabezpieczenia w budżecie na kolejne lata ewentualnych kosztów, które projekt będzie generował.

29 czerwca odbędzie się ogłoszenie informacji o wynikach weryfikacji złożonych projektów. Głosowanie nad propozycjami zacznie się 14 września i potrwa do 2 października. Zachęcamy do głosowania elektronicznego. Ogłoszenie wyników odbędzie się 26 października.
 
- Przez ostatnie lata idea Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście bardzo się rozwinęła i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony mieszkańców – mówi Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Oddajemy w ręce suwalczan realne pieniądze i to oni najlepiej wiedzą czego im brakuje w najbliższym otoczeniu do dobrego życia - dodaje Prezydent.