Szanowni Państwo, w tym tygodniu, w piątek, rozpocznie proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19. To zawsze będzie indywidualna i osobista decyzja jednak uważam, że szczepionka jest obecnie jedynym gwarantem powrotu do jako takiej normalności, którą pamiętamy sprzed roku. Osobiście podjąłem decyzję, że w ochronie swojego zdrowia i zdrowia innych przyjmę szczepienie w pierwszym możliwym terminie wynikającym z rządowego harmonogramu szczepień.

W Suwałkach do tej pory zgłosiło się 5 gabinetów lekarskich, które zaoferują swoje usługi w zakresie Narodowego Programu Szczepień. Są to Zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ulicach: Patli, Emilii Plater, Emila Młynarskiego, Klonowej i Ludwika Waryńskiego.
Dziękuję suwalskim medykom za zgłoszenia i liczę na to, że również kolejne gabinety Podstawowej Opieki Zdrowotnej dołączą do nich i stworzą kolejne zespoły szczepienne.

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia ubiegłego roku. Pierwsze dawki w tzw. etapie 0  przyjęły osoby najbardziej narażone na zakażenie. Są to m.in.: pracownicy sektora ochrony zdrowia oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych.

Szczepionki dla kolejnych grup zostały podzielona na 3 etapy. W piątek ruszy proces rejestracji do szczepień dla osób powyżej 80 roku życia. Tydzień później, 22 stycznia, będą mogły się rejestrować osoby powyżej 70 roku życia. Szczepienia tych osób ruszą 25 stycznia.

Rząd postanowił powierzyć gminom organizację transportu osób niepełnosprawnych i mających ograniczone możliwości skorzystania z transportu publicznego do punktów szczepień. Mogą Państwo liczyć na naszą pomoc w tym zakresie. Szczegóły dotyczące tej akcji znajdą Państwo w środkach masowego przekazu oraz na stronie internetowej Rzędu Miejskiego w Suwałkach.

Wszyscy tęsknimy za normalnością i zniesieniem oganiczeń w funkcjonowaniu jednostek, organizacji i firm. To umożliwi nam szczepionka. Staniemy się bezpieczni dla rodziny, znajomych i naszych współpracowników. Przede wszystkim zagwarantujemy bezpieczeństwo własnego zdrowia. Wiem z własnego doświadczenia, że ta choroba nie jest zwykłym sezonowym przeziębieniem.

Zachęcam raz jeszcze bardzo gorąco wszystkich mieszkańców Suwałk by zdecydowali się przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi.

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk