Suwałki Blues Festiwal to najważniejsze bluesowe wydarzenie w Polsce. Każdego roku w pierwszej połowie lipca Suwałki stają się stolicą światowego bluesa, przyciągając blisko dwudziestotysięczną rzeszę fanów z Polski i z zagranicy. W ciągu 11 lat SBF zyskał opinię największej i najbardziej cenionej plenerowej imprezy bluesowej w Polsce i płn.-wsch. Europie.

Na Festiwal przybywają liczni goście z regionu Morza Bałtyckiego (Norwegia, Szwecja, Dania, Litwa Łotwa, Estonia, Rosja) i innych krajów europejskich (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwajcaria, Czechy), a nawet z kolebki bluesa - Stanów Zjednoczonych. SBF dorobił się stałych fanów i bywalców, którzy podkreślają niezwykłą obecność bluesa w miejskiej przestrzeni Suwałk przez całą dobę – począwszy od śniadań bluesowych, przez koncerty na scenach ulicznych oraz główne występy plenerowe na wielkich scenach w centrum miasta, po wieczorne imprezy klubowe połączone z jam session. Festiwal to również liczne warsztaty muzyczne, wystawy fotograficzne, prezentacje wydawnictw bluesowych i sprzętu muzycznego.

O randze Festiwalu w światowym środowisku bluesowym świadczą wykonawcy, którzy do tej pory gościli ze swoimi koncertami w Suwałkach: Joe Bonamassa, Cannes Heat, Ten Years After, Mick Taylor, Ana Popovic, The Blues Band, Blues Makers oraz czołówka krajowej sceny bluesowej i blues-rockowej. Festiwalowi towarzyszy konkurs zespołów bluesowych, a dzięki temu, że SBF jako jedyny w Polsce festiwal należy do Europejskiej Unii Bluesa, jego laureat ma możliwość reprezentowania naszego kraju na European Blues Challenge.

Niekwestionowanym atutem SBF obok znakomitych wykonawców są nowe brzmienia, fantastyczna muzyczna atmosfera, tysiące fanów bluesa oraz samo miasto i region, gdzie króluje blues. SBF w ciągu niespełna dekady zyskał stałą rzeszę wielbicieli i z każdym rokiem podbija bluesowe serca nowych. Stał się wydarzeniem muzycznym o uznanej renomie, wysoko ocenianym zarówno przez publiczność, jak i artystów, rozpoznawalną marką popularyzującą potencjał kulturalny i turystyczny miasta oraz regionu.