Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym – porozumienie zawarte

Dodano: 24 lipca 2017

W poniedziałek (24 lipca) w Ośrodku WOSiR Szelment odbyło się podpisanie porozumienia o Współpracy Partnerskiej przy organizacji Mistrzostw Europy w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem. To sportowe wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Miasta Suwałki oraz Czesława Renkiewicza, który objął wydarzenie honorowym patronatem, oraz Prezesa RESO Europa Service Bronisława Woźnialisa Sponsora Generalnego Mistrzostw. Porozumienie w imieniu WOSiR Szelment podpisał Prezes Pan Paweł Żuk. Mistrzostwa odbędą się w dn. 09-11 września i 14-17 września br.

Zobacz film promocyjny Mistrzostw Europy

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szelmencie we wrześniu tego roku stanie się europejską stolicą narciarstwa wodnego za wyciągiem. Najpierw od 8 do 11 września rywalizować będą zawodnicy w kategorii juniorów i seniorów, a od 15 do 17 września – w tym samym miejscu rozpocznie się walka o medale indywidualne i drużynowe w kategorii OPEN. Ta niezwykle widowiskowa dyscyplina sportu po raz pierwszy zagości na polskich wodach.

– To ogromne wydarzenie dla naszego województwa. Udało się wygrać konkurencję z innymi ośrodkami w Europie, które także starały się o organizację tych mistrzostw. To też niezwykła forma promocji ośrodka, zwłaszcza, że do tej pory był on bardziej znany z narciarstwa zimowego – powiedział dziś Paweł Żuk Prezes WOSIR Selment.

To już druga, w ciągu ostatnich dwóch lat, impreza tej rangi organizowana w województwie podlaskim. W 2015 roku Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem Juniorów i Seniorów odbyły się w Augustowie.

Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem to niezwykle widowiskowa konkurencja, zwłaszcza skoki na odległość – w której najlepsi zawodnicy osiągają prędkość najazdu na skocznię ponad 110 km/h. Narciarze ze światowej czołówki, do której zaliczają się Polacy lecą nad wodą na wysokości kilkunastu metrów i osiągają odległości przekraczające 60 metrów.

O NARCIARSTWIE WODNYM

Narciarstwo wodne to dyscyplina polegająca na jednej lub dwóch nartach na wodzie za wyciągiem lub za motorówką. Podczas zawodów rozgrywane są trzy konkurencje: slalom, jazda figurowa oraz skoki.

Slalom – narciarz omija po zewnętrznej 6 boi na torze o długości 259 metrów i szerokości 23 metrów przy maksymalnej prędkości 58 km/h (mężczyźni) lub 55 km/h (kobiety). O zwycięstwie decyduje suma prawidłowo ominiętych boi. Po udanym przejeździe zawodnik może podejść do kolejnej próby ze skróconą linką holowniczą, co zdecydowanie utrudnia mu zadanie i daje wyższe noty sędziowskie.

Jazda figurowa – dwukrotny przejazd podczas którego narciarz wykonuje punktowane przez sędziów figury.

Skoki na odległość – najbardziej widowiskowa z trzech konkurencji, w której najlepsi zawodnicy osiągają prędkość najazdu na skocznię ponad 110 km/h. Narciarze ze światowej czołówki, do której zaliczają się Polacy lecą nad wodą na wysokości kilkunastu metrów i osiągają odległości przekraczające 60 metrów.

Kategoria: Aktualności, Miejskie, Sport