ankieta-pomysl-na-suwalki'

Narodowe Święto Niepodległości

Dodano: 10 listopada 2017

Marszałek Józef PiłsudskiPodobnie jak w całym kraju, w Suwałkach w sobotę (11.11) odbędą się uroczyste obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku po 123 latach zaborów nasz kraj ponownie wrócił na mapę Europy.

11 listopada 2017 roku w Suwałkach to: uroczyste obchody organizowane przez władze samorządowe z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego, Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza i Przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Przełomca, gra miejska, patriotyczny koncert i marsz niepodległości. 

Uroczystości tradycyjnie zaczną się o godz. 9.30 od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przez delegacje władz samorządowych przy Pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. 

Godzinę później w konkatedrze pw. św. Aleksandra zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem duchowieństwa, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kompanii honorowej wojska, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Suwałk. Po nabożeństwie zebrani przejdą pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu zaplanowano okolicznościowe przemówienia Prezydenta Suwałk i zaproszonych Gości, Apel Pamięci, salwę honorową i złożenie kwiatów. 

Swoją propozycję z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowało też Muzeum Okręgowe w Suwałkach. W Muzeum im. Marii Konopnickiej przy ul. Kościuszki 31 w godz. 14.00 – 17.00 odbędzie się gra miejska ,,W drodze do niepodległości”. 

O godz. 19.00 na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul Jana Pawła II 5 ze specjalnym programem ,,w świecie tańców narodowych Rzeczpospolitej” wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. 

Narodowe Święto Niepodległości Zespół uczci najnowszym widowiskiem. Tancerze ,,Suwalszczyzny” zachwycą m.in.: polonezem, mazurem, polką, kujawiakiem, oberkiem i krakowiakiem. Na scenie wystąpią również Justyna i Natalia Ołów w utworach ,,Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, czy ,,Oj, nasi jadą”.

Warto dodać, że jak co roku swoje obchody Narodowego Święta Niepodległości organizują też młodzi suwalczanie. M.in. przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej zapraszają do udziału w Marszu Niepodległości, który w sobotę o godz. 17.00 wyruszy spod Dębu Wolności w Parku Konstytucji 3-go Maja pod Pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarz przy ul. Bakałarzewskiej. Godzinę wcześniej, w konkatedrze pw. św. Aleksandra zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny oraz suwalskiej młodzieży.

 

Organizatorzy miejskich uroczystości:

Urząd Miejski w Suwałkach
14. Suwalski Dywizjon Artylerii Ppanc. Im. Marszałka J. Piłsudskiego w Suwałkach
Związki i organizacje kombatanckie w Suwałkach
Moderator Miasta Suwałk
Parafia św. Aleksandra w Suwałkach
Suwalski Ośrodek Kultury
Hufiec Suwałki Związku Harcerstwa Polskiego im. T. Lutostańskiego w Suwałkach
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Suwałkach
Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Kategoria: Aktualności, Miejskie