Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Suwałkach

Dodano: 1 marca 2017

Msza Święta w konkatedrze pw. św. Aleksandra, marsz ulicami miasta, apel poległych, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz salwa honorowa złożyły się na obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Suwałkach.

Główne uroczystości rozpoczęły się 1 marca uroczystą mszą w konkatedrze pw. św. Aleksandra, w której uczestniczył Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz wraz z zastępcami Ewą Beatą Sidorek i Łukaszem Kurzyną oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach Zdzisławem Przełomcem.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości uformowali kolumnę marszową i przeszli ulicami: Kościuszki, Chłodną, Utratą, Sejneńską do pomnika 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Na czele pochodu szła Miejska Orkiestra Dęta oraz Kompania Reprezentacyjna 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. Harcerze i młodzież nieśli zdjęcia „Żołnierzy Wyklętych”.
Pod pomnikiem, po odegraniu hymnu państwowego, Apelu Poległych, salwie honorowej, delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Tego samego dnia z rana została symbolicznie odsłonięta nazwa ronda u zbiegu ul. Buczka i Leśnej, które zgodnie z decyzją rady Miejskiej w Suwałkach nosi nazwę “Żołnierzy Wyklętych”.

Kategoria: Aktualności, Kulturalne, Miejskie, Społeczne