Herb

Miasto posiada herb nadany przywilejem lokacyjnym króla Augusta II w 1720 roku i przedstawiający na czerwonym tle, na złotej podstawie Św. Rocha i Św. Romualda w srebrnych szatach, między którymi znajdują się trzy zielone góry.

Na najwyższej górze umieszczony jest złoty krzyż, a u jego podstawy – złota korona. Św. Roch (z lewej strony herbowej) wsparty jest o czarną laskę, a u jego stóp znajduje się czarny pies. Wzór herbu stanowi załącznik nr 2 do Statutu. (źródło: Statut Miasta Suwałki, rozdział 1, §1 ust. 4)

Hymn
Suwałki, moje miasto

pod patronatem Prezydenta Miasta Suwałk

Słowa: Leszek Aleksander Moczulski
Muzyka: Jacek Zieliński

 

 

Sercem cię widzę moje miasto Otwiera się zamknięty świat Echa i cienie, ślady wieków Tędy przebiegał dawny trakt. Stanica tych co wędrowali Co przemierzali długi trakt Piękno przyrody ich tu przywiodło I ukochali od jezior wiatr Ref. Kraino w słońcu jezior I puszczy i obłoków Rodzinne moje miasto Nad Czarnej Hańczy wodą. Kraino w słońcu jezior Dziś tęsknię ja za tobą Suwałki, moje miasto Nad Czarnej Hańczy wodą.

W zaułkach trochę dawnej ciszy W parku znajomy wieczorny zmierzch Płaszcz gwiazd nad miastem rozpostarty Miasto – je widzę nawet w mym śnie. Nim świt je zbudzi, nim księżyc zgaśnie I nim zawładnie pospieszny dzień Płyń Czarna Hańczo przez moje miasto Zobaczyć ciebie, usłyszeć chcę. Ref. Kraino w słońcu jezior I puszczy i obłoków Rodzinne moje miasto Nad czarnej Hańczy wodą.

Kraino w słońcu jezior Dziś tęsknię ja za tobą Suwałki, moje miasto Nad Czarnej Hańczy wodą.

Ref. Kraino w słońcu jezior
I puszczy i obłoków
Rodzinne moje miasto
Nad czarnej Hańczy wodą.

Kraino w słońcu jezior
Dziś tęsknię ja za tobą
Suwałki, moje miasto
Nad Czarnej Hańczy wodą.

 

Hejnał
Oficjalnym hejnałem Suwałk jest utwór “Fanfary suwalskie” Pawła Łukowca – absolwenta i pracownika Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

Jest to kompozycja na trzy trąbki trwająca ok. 35 sekund.

“Fanfary suwalskie” zostały hejnałem Miasta na mocy uchwały podjętej jednogłośnie przez Radę Miejską dnia 22 grudnia 2004 roku (uchwała nr XXIX/349/4).

Sztandar

Sztandar Miasta Suwałk ustanowiono Uchwałą nr XXXIX/430/2013 Rady Miejskiej w Suwałkach z 27 lipca 2013 r.

Sztandar ma kształt kwadratowego, dwustronnego płata, o długości 100 cm. Boki płata są obszyte srebrną frędzlą, z wyjątkiem boku przymocowanego do drzewca zwieńczonego głowicą w kształcie korony. Główny płat sztandaru, czyli awers jest w kolorze czerwonym ustalonym dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Pośrodku płata znajduje się wizerunek orła białego ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, który jest wykonany haftem wypukłym.

Lewy płat sztandaru, czyli rewers jest w kolorze niebieskim wykorzystywanym przed laty przez Miasto Suwałki na urzędowych tablicach oraz jako kolor tarczy herbowej. Pośrodku płata widnieje herb Miasta Suwałk. Ponad herbem znajduje się napis o treści: „Miasto Suwałki”, pod herbem zaś: „1720” – rok nadania Suwałkom praw miejskich. Napisy ułożone w linii prostej są wyhaftowane srebrnymi nićmi.

Sztandar osadzony jest na drzewcu zwieńczonym głowicą z białego metalu w kształcie korony będącej elementem herbu Miasta Suwałk i metalową puszką o długości 6 cm i szerokości 12 cm. Na puszce widnieje, po stronie awersu, napis o treści: „Miasto Suwałki”, po stronie rewersu: „2013” – rok ustanowienia sztandaru. Tuleja na drzewiec wykonana jest z białej skóry.

Sztandar jest obecny podczas uroczystości państwowych i miejskich, a także podczas uroczystych sesji Rady Miejskiej w Suwałkach.

Ustanowieniu sztandaru towarzyszyła wyjątkowa ceremonia wręczenia sztandaru Prezydentowi Miasta Suwałk Czesławowi Renkiewiczowi i Przewodniczącemu Rady Miejskiej Andrzejowi Chuchnowskiemu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Flaga miasta

Flagę Miasta Suwałk ustanowiono Uchwałą nr VII/61/2015 Rady Miejskiej w Suwałkach z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie ustanowienia flagi i flagi stolikowej Miasta Suwałk. Flaga Miasta Suwałki to prostokąt, o proporcjach szerokości do długości 5:8. Płat flagi podzielony jest na dwie płaszczyzny w kolorach od góry: zielony i czerwony, w proporcjach 8:5. Na płacie centralnie umieszczony jest Herb Miasta Suwałk. Barwy flagi wywodzą się z barw użytych w herbie miasta (trójwzgórze i pole tarczy herbowej). Flaga jest dwustronna. Flaga stolikowa zachowuje barwy flagi tj. od góry: zielony i czerwony oraz umieszczony bliżej skraju czołowego – herb miasta.

Flaga stolikowa jest dwustronna.