Rok 2017 Rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim

Dodano: 27 lutego 2017

W poniedziałek (27 lutego), odbyła się XXXIII Sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego podczas której radni oficjalnie zainaugurowali rok 2017 Rokiem Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Uroczystość odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W wydarzeniu wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wraz z zastępcą Ewą Sidorek.

– Andrzej Strumiłło to postać charyzmatyczna i twarda jak materiał w którym lubi rzeźbić. To człowiek zasługujący na ogromny szacunek i wyróżnienie. To zaszczyt, że Pan Andrzej Strumiłło będzie patronem roku 2017 w naszym województwie – mówił w swoim wystąpieniu podczas sesji Sejmiku Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk.

Andrzej Strumiłło ur. 23.10.1928 r. w Wilnie. Mieszka w Maćkowej Rudzie, gmina Krasnopol. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i ukończył studia w 1950 r. W latach 1949-1953 wykładowca na obu uczelniach. W latach 1977-1980 profesor kontraktowy w ASP w Kra­kowie, 1982-1984 pracownik w Graphic Presentation Unit w sekretariacie ONZ w Nowym Jorku, 1987-1988 – wykładowca na filii ATK w Suwałkach. Na początku lat 80. osiedlił się na Suwalszczyźnie, we wsi Maćkowa Ruda. Od ponad 50 lat pozostaje aktywnym twórcą, uprawiając wiele dyscyplin sztuki: malarstwo, rzeźbę, rysunek, fotografię, poezję, scenografię, ilustracje książ­kowe, projektowanie wydawnictw i in. W dorobku – ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą i 250 wydawnictw. Aktywny uczestnik działań na rzecz Suwałk i regionu, w tym przedsięwzięć dotyczących rewitalizacji miasta, czło­nek kapituły nagrody „Włócznia Jaćwingów”. Laureat licznych od­znaczeń, nagród i wyróżnień, w tym w 2000 r. Orderu Odrodzenia Polski, nagród marszałka województwa podlaskiego i pre­zydenta Suwałk. W 2005 r. otrzymał prestiżowe odznaczenie ministra kultury – złoty medal „Gloria Artis! W uznaniu zasług uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Miasta Suwałk” w 2001 r. i „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk” w 2002 r.

W związku z tym, że Sejmik Województwa Podlaskiego ogłosił Rok 2017 rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim przygotowany został szereg działań z tym związanych.

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem działań przygotowanym przez suwalski samorząd i suwalskie jednostki na rok 2017r.

 1. Wydanie kalendarz ściennego na 2017 rok ilustrowanego pracami Andrzeja Strumiłły
 2. 9 grudnia 2016 r. – 20 stycznia 2017 r. – Suwalski Ośrodek Kultury – Wystawa TEATRALIA Andrzeja Strumiłły Galeria Patio SOK – zrealizowano.
 3. Muzeum Okręgowe w Suwałkach – prezentacja wystawy „Psalmy” Andrzeja Strumiłły w kraju i za granicą:
 • 11.2016 – 31.01.2017 – Państwowe Muzeum Żydowskie im. Gaona w Wilnie – Litwa;
 • 02-31.03.2017 – Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie 24.03.2017 r. odbędzie się finisaż wystawy z udziałem Andrzeja Strumiłły;
 • 26-27 kwietnia 2017 r. Muzeum „Aušra” w Szawlach – Litwa.
 1. styczeń- czerwiec 2017 – Muzeum Okręgowe w Suwałkach – Jubileuszowa wystawa rysunku „Andrzej Strumiłło. Dziennik A-4” Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria Andrzeja Strumiłły
 2. styczeń-grudzień 2017 – Sławomir Filipowicz i Mariola Mitros – Projekt pt. „Opracowanie ewidencyjne oraz informacyjne dokumentacji życia i działalności twórczej Andrzeja Strumiłły od 1927 roku do dzisiaj” – Stypendium Miasta Suwałki   na 2017 rok
 3. 27 lutego 2017r. – Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Inauguracja Roku Andrzeja Strumiłły – promocja książki – albumu – wydanie plakatu „Rok Andrzeja Strumiłły” „Syberia” Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego.
 4. 2 kwietnia 2017 – Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej, Suwalski Ośrodek Kultury, Muzeum Okręgowe w Suwałkach – Inauguracja Roku Andrzeja Strumiłły w Suwałkach – Suwalski Ośrodek Kultury
 • 17.00 – wernisaż wystawy plenerowej plakatów Andrzeja Strumiłły przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury,
 • 18.00 sala im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury:
 • Słowo Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza
 • rozmowa Małgorzaty Czyżewskiej – Sporek z prof. Andrzejem Strumiłłą
 • koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej
 • promocja książek „DOM – Maćkowa Ruda” i Syberia”,(BP)
 • wkładka w DwuTygodniku Suwalskim, (BP)
 • „Dookoła świata z Andrzejem Strumiłłą” – wystawa ilustracji, rysunków i grafik Andrzeja Strumiłły, (BP)
 • Wystawa w Ratuszu – Andrzej Strumiłło – ilustracje do książek  (od lutego 2017)
 • Wydrukowanie zaproszeń i afisza z kalendarium (wykorzystanie grafiki z plakatu Urzędu Marszałkowskiego).
 1. Czerwiec – wrzesień 2017r. – Muzeum Okręgowe w Suwałkach – Wystawa Andrzeja Strumiłły z okazji jubileuszu 90-lecia urodzin – prace ze zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej & Galerii Andrzeja Strumiłły i zbiorów prywatnych artysty. Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria Andrzeja Strumiłły
 2. Lipiec – sierpień 2017r. – Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – Wystawa książek autorstwa Andrzeja Strumiłły oraz wydawnictw, do których wykonał ilustracje, wystawa fotografii do książki „DOM-Maćkowa Ruda”.
 3. 29 września 2017r. – Suwalski Ośrodek Kultury – Wernisaż nowych prac Andrzeja Strumiłły. Galeria PATIO SOK ;
 4. Wrzesień – październik 2017r. Muzeum Okręgowe w Suwałkach – Organizacja IV Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Teatr” – Ustawienie oraz uroczyste odsłonięcie rzeźb poplenerowych na terenie Suwałk.
 5. Wrzesień – październik 2017r. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – Opracowanie zestawienia bibliograficznego poświęconemu Andrzejowi Strumille – „Andrzej Strumiłło – ze zbiorów Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach”.
 6. Październik 2017r. – Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – Opracowanie i wydanie drugiej wkładki do DwuTygodnika Suwalskiego poświęconej Andrzejowi Strumille -;
 7. 21 październik 2017r. – Suwalski Ośrodek Kultury – Benefis Andrzeja Strumiłły Sala im. Andrzeja Wajdy.
 8. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach „Andrzej Strumiłło w prasie lokalnej” – wystawa artykułów poświęconych artyście Wystawa filatelistyczna z promocją znaczka personalizowanego Andrzeja Strumiłły.
 9. Wydział Oświaty Wychowania i Sportu UM w Suwałkach oraz suwalskie placówki oświaty – Działania promujące życie i twórczość Andrzeja Strumiłły w jednostkach oświatowych – w ciągu całego roku 2017 r.

Kategoria: Aktualności, Kulturalne, Miejskie