ankieta-pomysl-na-suwalki'

Sąsiedzi przy stole

Dodano: 6 września 2017

IV Międzynarodowy Konkurs Kulinarny „Sąsiedzi przy stole” odbędzie się w niedzielę (10.09) w Suwałkach. Od godz. 11.00 w zmaganiach w Parku Konstytucji 3 Maja wezmą udział kucharze z Litwy (Wilno), Łotwy (Amata), Białorusi (Prużany), Rosji (Gusiew) i Polski (Suwałki). Tematem przewodnim tegorocznego konkursu będą potrawy z grzybów i desery z „jesiennych” owoców. Każda z ekip przygotuje dwa dania oraz deser. Popisy kucharzy oceni jury, któremu przewodniczyć będzie Marcin Budynek, znany i ceniony mistrz sztuki kulinarnej. Po zakończeniu konkursu będzie można skosztować przygotowanych potraw.

,,Sąsiedzi przy stole” to jednak nie tylko kulinaria. Całemu wydarzeniu będą towarzyszyły koncerty zespołów i kapel ludowych, a także jarmark rękodzieła artystycznego i produktów regionalnych. Na scenie wystąpią zespoły: „ORE” z Łotwy, „RONDO” z Rosji, „Prużaneczka” z Białorusi, „SVAJA” z Litwy oraz „Przeroślaki” i „Suwalskie Starszaki”. Natomiast na 30 straganach będzie można zaopatrzyć się między innymi w ciasta, wypieki, wędliny, sery, napoje (kwas chlebowy i podpiwek) czy wyroby rękodzieła (haft, kowalstwo, garncarstwo, biżuteria, obrazy na szkle, dekoracje z drewna).

Także w niedzielę, do Suwałk zawita „Kulinarny TIR firmy Prymat”, lidera na rynku przypraw w Polsce, właściciela jednego z największych portali kulinarnych, posiadacza marek Prymat, Kucharek i Smak, współpracującego z najlepszymi kucharzami w Polsce.

Kulinarny TIR Prymat to mobilna, profesjonalna kuchnia, która przygotuje do bezpłatnej degustacji 1,5 tysiąca porcji potrawy ugotowanej przez Roberta Sowę, znakomitego kucharza, restauratora i autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej, autora poczytnych książek kulinarnych, znanego z telewizyjnych programów. Ponadto kulinarny TIR zaoferuje uczestnikom bezpłatne przyprawy i inne atrakcje.

W przygotowanie atrakcji dla tych, którzy w niedziele odwiedzą Park Konstytucji 3 Maja włączył się też miejscowy Oddział PTTK, którzy zaprasza na spacer po mieście z przewodnikiem. Trasą o nazwie „Smaki Suwałk” poprowadzi przewodnik PTTK – Marzena Dziermejko. Zbiórka uczestników w niedzielę w Centrum Informacji Turystycznej, przy ul. Ks. K. Hamerszmita 16  o godz. 10.00 i 13.00. Orientacyjny czas zwiedzania – do dwóch godzin.

Międzynarodowy Konkurs Kulinarny „Sąsiedzi przy stole” rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do 16.00. Uroczyste otwarcie odbędzie się o godz. 11.00.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Suwałki oraz agencja reklamowo – eventowa Bayer Media. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Prezydent Miasta Suwałk.


Program:

godz. 10.00 – otwarcie stoisk z produktami regionalnymi, koncert zespołu Suwalskie Starszaki;

godz. 11.00 – uroczyste rozpoczęcie IV Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego „Sąsiedzi Przy Stole” przez Prezydenta Miasta Suwałk i zaproszonych gości;

godz. 11.10 – 16.00 – występy zespołów folklorystycznych z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Łotwy;

godz. 11.30 – 15.00 – pojedynek kucharzy;

godz. 15.30 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród;

godz. 16.00 – zakończenie.

 

Kategoria: Aktualności, Kulturalne, Miejskie