Spotkanie z Miastami Partnerskimi

Dodano: 7 sierpnia 2017

Sobotnie (5 sierpnia) obchody Dni Suwałk rozpoczęły się od oficjalnego spotkania z Miastami Partnerskimi oraz współpracującymi z Suwałkami. Na tegoroczne święto naszego miasta przyjechało 7 delegacji z 6 różnych krajów. Został również podpisany list intencyjny o współpracy pomiędzy Miastami Suwałki i Tarnopol na Ukrainie.

Suwałki odwiedzili przedstawiciele następujących miast:

  • ALYTUS na Litwie na czele z zastępcą Mera Panem Tautvydas`em Tamulevičius`em,
  • AMATA z Łotwy na czele z Mer Gminy Vecpiebalga Panią Ella Fridvalde Anderson,
  • CZERNIACHOWSK z Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej, Delegacji przewodniczył Mer Miasta Pan Lucuk Oleg Wladimirowicz,
  • MARIJAMPOL na Litwie na czele z Merem Panią Ireną Lunskiene,
  • POTI w Gruzji, którą reprezentowała Darejan GEPERIDZE – Dyrektor Centrum Sztuki ”Tetri Tolia”,
  • TARNOPOL na Ukrainie na czele z Prezydentem Tarnopola Panem Serhiy Nadal,
  • WOŁKOWYSK z Białorusi. Delegacji Przewodniczył Zastępca Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Wołkowyska Golowacz Sergiej Wikientewicz.

Spotkanie było okazją do wymiany symbolicznych upominków oraz rozmów na temat dalszej współpracy. Przykładowo Mer Miasta Alytus miał okazję zobaczyć jak wygląda budowa placów zabaw przy wszystkich suwalskich przedszkolach, które powstają w ramach wspólnego projektu Suwałk i Alytusa dofinansowanego środkami z Unii Europejskiej.

Mer Czerniachowska w tracie wizyty w Suwałkach zapowiedział chęć przygotowanie wspólnego wniosku z Suwalskim Ośrodkiem Kultury w celu pozyskania środków na organizację wydarzeń kulturalnych.

Sformalizowanie i zacieśnienie współpracy z Miastem Tarnpol na Ukrainie ma związek m.in. z przygotowaniem wspólnych projektów dotyczących dofinansowania budowy suwalskich bulwarów i kupna dwóch autobusów hybrydowych komunikacji miejskiej oraz stworzenia systemu roweru miejskiego. Oba projekty mają duże szanse na przynanie dofinansowania w ramach programu Polska – Białoruś – Ukraina.

Kategoria: Aktualności, Miejskie