Suwałki dla niepodległej

Dodano: 1 lutego 2018

W 2017 roku Sejm przyjął Ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W związku z tym w całej Polsce odbędzie się szereg wydarzeń o charakterze ogólnokrajowym ale też lokalnym. Miasto Suwałki również przyłączy się do obchodów tej ważnej rocznicy. Z tej okazji aż 70 różnych wydarzeń odbędzie się na przestrzeni całego roku w Suwałkach. Całość zorganizuje społeczny komitet, który składa się z mieszkańców Suwałk.

Szczegóły przekazali w trakcie specjalnej konferencji prasowej w czwartek (2 lutego): Czesław Renkiewicz – Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec – Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach oraz Ewa Sidorek zastępca Prezydenta.

Miasto Suwałki przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęło jeszcze w 2017 roku. Już wtedy zaplanowano wiele wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych. W grudniu minionego roku Prezydent Suwałk i Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach wystąpili z zaproszeniem do pracy w komitecie organizacyjnym do około 150 osób, które reprezentują praktycznie wszystkie środowiska oraz grupy wiekowe. Swój udział w pracach komitetu potwierdziło dokładnie 110 osób.

Lista osób tworzących Społeczny Komitet obchodów w Suwałkach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez  Polskę.

– Komitet ma stanowić forum współpracy i dialogu w sprawach dotyczących cyklu wydarzeń patriotycznych, religijnych, edukacyjnych oraz kulturalnych związanych z obchodami w Suwałkach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez  Polskę. Chciałem by skład osobowy komitetu był jak najbardziej rozbudowany. By była to grupa reprezentatywny dla społeczności naszego miasta, dzięki której zabezpieczylibyśmy realizację małych i dużych projektów – poczynając od przedszkoli, a kończąc na działaniach ogólnomiejskich dla mieszkańców i z ich udziałem – poinformował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Prezydent Suwałk został zapytany przez dziennikarzy o to, kto nie przyjął zaproszenia do prac w społecznym komitecie.

– Żałuję, że na nasze zaproszenie nie odpowiedziały służby mundurowe oraz osoby ważne z racji zajmowanych stanowisk, a będące naszymi mieszkańcami. Lista osób, które mogą wziąć udział w pracach Komitetu nie jest oczywiście zamknięta – powiedział Czesław Renkiewicz.

– My niezależnie od tego czy ktoś nasze zaproszenie do prac w komitecie przyjął czy nie będziemy oczywiście każdorazowo do tych osób wysyłać oddzielne zaproszenia na daną uroczystość tak jak robimy to zawsze. Chcemy świętować razem bez żadnych podziałów – dodała Ewa Sidorek, zastępca Prezydenta.

Na chwilę obecną Władze Suwałk we współpracy z Komitetem zaplanowały aż 70 różnych wydarzeń, które odbędą się na przestrzeni całego roku w naszym mieście.

– Wśród już planowanych w Suwałkach przedsięwzięć w ramach obchodów 100-lecia niepodległości znajdą się między innymi konferencja popularnonaukowa poświęcona tematyce niepodległości Polski, koncert gwiazdy czy plenerowe rekonstrukcje historyczne – poinformował Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

DwuTygodnik Suwalski będzie raz w miesiącu prezentował wybitne postaci związane z historią Suwałk. W 2018 r. będą to suwalczanie związani z wydarzeniami sprzed stu lat, gdy niepodległość odzyskiwała Polska i Suwałki z Suwalszczyzną.

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej prowadzić będzie akcję 100 książek a 100 lat Niepodległości. Co setny wypożyczający (w Bibliotece głównej i w filach) otrzyma książkę o Suwałkach – patriotyczną lub krajoznawczą. Muzeum Okręgowe w Suwałkach planuje m.in. wystawę plenerową pn. „Niepodległa dzięki nim”. Suwalski Ośrodek Kultury planuje z kolei happening historyczny  „Kartki z historii – 100 lat Niepodległej”.

Program obchodów będzie też zawierał suwalski wątek. Pomysł dotyczy zainaugurowania obchodów 100-lecia wyzwolenia Suwałk i Suwalszczyzny w 2019 r. – podczas obchodów 99. rocznicy tego wydarzenia, przypadającej na 24 sierpnia tego roku.

– W dniach 23-24 sierpnia zaplanowano Wielki Piknik Rodzinny, który będzie okazją do upowszechnienia tematyki związanej z tymi rocznicami. W programie wydarzenia są m.in.: koncert Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, wspólne śpiewanie czy potańcówka przy muzyce z lat XX. ubiegłego wieku i w strojach z epoki – mówiła Ewa Sidorek, zastępca Prezydenta Suwałk.

W planach jest również Sportowe Zakończenie Wakacji, związane z obchodami 100-lecia niepodległości.

O wszystkich rocznicowych przedsięwzięciach mieszkańcy dowiadywać się będą ze strony internetowej Urzędu Miejskiego, profili społecznościowych, wiadomości SMS Miasta Suwałki i z lokalnych mediów,  np. DwuTygodnika Suwalskiego.

Kategoria: Aktualności, Kulturalne, Miejskie, Społeczne, Sport