Suwalski Kaziuk po raz osiemnasty

Dodano: 6 marca 2017

W minioną niedzielę (5 marca) odbył się Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach”. Impreza organizowana przez parafię pw św. Kazimierza Królewicza oraz Suwalski Ośrodek Kultury cieszy się ogromną popularnością a wczoraj przyciągnęła prawdzie tłumy na ul. Patli w Suwałkach gdzie zawsze odbywa się to wydarzenie.. We wczorajszym Kaziuku wziął udział między innymi Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wraz z zastępcą Ewą Beatą Sidorek oraz Zdzisławem Przełomcem Przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach.

Kaziuk to tradycja wywodząca się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia świętego Kazimierza – patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu.

– Cieszę się, że ksiądz proboszcz Lech Łuba od kilkunastu lat aktywnie i nie przerwanie organizuje Suwalskiego Kaziuka. A z racji tego, że Suwalski Kaziuk obchodzi swoje osiemnaste urodziny nie może zabraknąć symbolu pełnoletności – mówił wczoraj Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który na ręce ks. Lecha Łuby wręczył pamiątkowy dowód osobisty – Obok akcji Krzyś czy choinki szkolnej w Szkole Podstawowej nr 10, Kaziuk jest sztandarowym wydarzeniem organizowanym w parafii pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza w Suwałkach za co bardzo dziękuję i czego serdecznie gratuluję – dodał Prezydent Suwałk.

Na suwalskim kiermaszu można było kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i będące dziełem litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. Ulice Patli i fragment Witosa w pobliżu kościoła zapełniły się kolorowymi kramami, na których prezentowane były autentyczne dzieła sztuki ludowej. Wczoraj byłą to rekordowa liczba bo aż 136 wystawców.

Kategoria: Aktualności, Kulturalne, Miejskie