Wyjątkowe Miejskie Święto Biegania

Dodano: 13 czerwca 2017

Organizatorzy Suwałki RESO 10,5: Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk, Waldemar Borysewicz Dyrektor OSIR i Bronisław Woźnialis Prezes RESO

Już tylko 4 dni dzieli nas od drugiej edycji suwalskiego festiwalu biegów, czyli RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania. Wydarzenia, które m.in. dzięki formule zawodów i atmosferze jaka tworzy się wokół „Suwalskiej ćwiartki”, w niedługim czasie ma szansę stać się topową imprezą biegową w północno-wschodniej części Polski.

Jakie będzie Miejskie Święto Biegania w tym roku? Na pewno wyjątkowe! W poniedziałek 12 czerwca podczas spotkania z mediami w sali konferencyjnej suwalskiego aquaparku Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk, Bronisław Woźnialis, Prezes Zarządu RESO Europa Service sp. z o.o. oraz Waldemar Borysewicz, Dyrektor OSiR w Suwałkach przedstawili szczegóły sobotniego wydarzenia.

Zaczynając już od samego zainteresowania można śmiało powiedzieć, że tegoroczne zawody pobiją rekord frekwencji z ubiegłego roku. Warto podkreślić, iż w chwili obecnej, w biegu głównym, czyli „Suwalskiej ćwiartce”,  na liście startowej jest już 337 zawodników (limit 350). Oczywiście tak jak przed rokiem suwalska impreza będzie miała status międzynarodowy. Wśród zawodników, którzy zgłosili się do rywalizacji, są przedstawiciele: Kenii, Maroka, USA, Węgier, Białorusi, Rosji, Francji, Estonii, Łotwy i Litwy.

Cieszy również duże zainteresowanie ze strony suwalczan, których na listach startowych jest zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym. Warto również zauważyć, iż suwalczanie coraz bardziej przekonują się do biegania. Przykładem są chociażby niedzielne poranki biegowe (akcja „Biegaj z RESO – przygotowania do Miejskiego Święta Biegania), w których uczestniczy średnio 20-25 osób (rekord to 73 osoby!). Poza tym mnóstwo osób trenuje indywidualnie, o czym można przekonać się nad odwiedzając tereny rekreacyjne Zalewu Arkadia.

Nie ulega wątpliwości, iż w tym roku do udziału w zawodach zachęca pula nagród. W ubiegłorocznej edycji organizatorzy przewidzieli nagrody finansowe w łącznej wysokości 10.000 zł.  W 2017 pula została zwiększona dwukrotnie i wynosi 20.800,00 zł. Oprócz nagród finansowych, które kuszą tzw. elitę biegową, organizatorzy przewidzieli również gratyfikacje dla miejscowych biegaczy. W biegu głównym („Suwalska ćwiartka”) zostały wyodrębnione następujące kategorie:

  • Najlepszy suwalczanin (miejsca I-III) – nagrody finansowe w wysokości kolejno: 500 zł, 300 zł, 200 zł,
  • Najlepsza suwalczanka (miejsca I-III) – nagrody w wysokości 500 zł, 300 zł, 200 zł

Ponadto w biegu sztafetowym  pn. „Pogodne Suwałki Team” przewidziano nagrody dla najlepszej męskiej oraz damskiej drużyny. Każda z drużyn otrzyma 600 zł.

W sztafetach, w ramach Otwartych Mistrzostw Suwałk Szkół Średnich, będą rywalizować również suwalskie szkoły ponadgimnazjalne. Tej kategorii patronuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, partner Miejskiego Święta Biegania.

W porównaniu do ubiegłego roku organizatorzy postanowili przyznać nagrodę dla „Najlepszego Polaka”. Na pewno o czek o wartości 1000 zł powalczą  Bartosz Olszewski, reprezentujący Adidas Runners Team, jeden z najlepszych ultramartończyków na świecie, zwycięzca wśród biegaczy tegorocznej edycji Wings For Life Run (poprzednio tryumfował w polskiej i kanadyjskiej edycji biegu tj. w 2015 i 2016 roku) jak również Przemysław Dąbrowski, zawodnik Agro-Mental Ostrołęka, aktualny wicemistrz Polski w maratonie, czy też ełczanin Michał Smalec, który w ubiegłym roku był najszybszy z Polaków.

Wyżej wymienieni zawodnicy oprócz tego, że powalczą w kategorii „Najlepszy Polak”, to na pewno będą rywalizować o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. A tutaj rywalami będą m.in. Kenijczycy KEMBOI Henry, TOO Silas Kiprono, czy też legitymujący się doskonałymi wynikami Marokańczyk ELASRI Abderrahim.

Początek biegów „Suwalska ćwiartka” oraz „Pogodne Suwałki Team” zaplanowano na godz. 21:30.

Nieco wcześniej o godz. 20:00 odbędzie się bieg na dystansie 3,5 km pn. „Suwalskie debiuty”. W tym roku, w organizację Miejskiego Święta Biegania włączyła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. To dzięki współpracy z suwalską uczelnią w ramach „Suwalskich debiutów” odbędzie się „Bieg Akademicki”, w którym będą rywalizować studenci oraz pracownicy PWSZ. Będzie to sportowe zakończenie tegorocznych juwenaliów, które potrwają od 15 do 17 czerwca.

Podczas Miejskiego Święta Biegania swoje pięć minut będą mieć również suwalscy seniorzy. To efekt współpracy OSiR-u z Radą Seniorów oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W sobotę 17 czerwca, ok godz. 20:10 wyruszą w międzypokoleniowym marszu pn. „Suwałki Marsz!”. Grupa ok. 100 seniorów będzie miała do pokonania ok. 2 km.

Doping, to element, na który zwraca uwagę każdy biegacz. Na trasie tegorocznej edycji z pewnością nie zabraknie kibiców. Powstaną 3 specjalne strefy kibicowania:

  • Chłodna/Noniewicza
  • Chłodna/Kościuszki
  • Noniewicza (PWSZ)

W każdej z tych trzech lokalizacji nie zabraknie muzyki, dopingu i przede wszystkim fantastycznej atmosfery. Organizatorzy przygotowali gadgety do kibicowania (200 kompletów) oraz plansze, na których kibice będą mogli przygotować dowolne hasła.

Organizatorzy nie mogli zapomnieć również o najmłodszych uczestnikach Miejskiego Święta Biegania. I tak tegoroczny festiwal biegów, tak jak w poprzedniej edycji, rozpoczną biegi pn. „Od krasnoludka do gimludka”. Punktualnie o godz. 16:00 pobiegną przedszkolaki z rodzicami, a następnie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Na mecie każdego z biegów, oprócz medali, na wszystkich uczestników będzie czekać słodka niespodzianka.

To nie jedyne atrakcje, które tego dnia wypełnią Pl. Marii Konopnickiej. Od godz. 16:00 dzieci i młodzież będą mogły odwiedzić mini miasteczko lekkoatletyczne przygotowane przez SL SALOS oraz animatorów programu „Lekkoatletyka dla każdego”. Gościem specjalnym będzie Maria Magdalena Andrejczyk. Oprócz tego będzie funkcjonować strefa zdrowego sportowca, w której będą udzielane bezpłatne konsultacje w zakresie wad postawy, stóp czy też wzroku. Dodatkowo studenci PWSZ prowadzić bezpłatne badania ciśnienia tętniczego, poziomu cukru jak również będą nauczać pierwszej pomocy.

W ramach Miejskiego Święta Biegania o godz. 17:00 odbędzie się również uroczystość ważna dla sportowego środowiska. Tego dnia na Pl. Marii Konopnickiej zostaną wręczone nagrody i stypendia za osiągnięcia sportowe w 2016 r. Bezpośrednio po uroczystości odbędzie się koncert Piotra Karpieni. Ełczanin, jeden z laureatów popularnego programu talent show, wystąpi przed suwalską publicznością z godzinnym koncertem, w którym zagra znane covery jak również utwory z własnego repertuaru.

W tym samym dniu w Suwałkach pojawią się uczestnicy 13. Białostockiego Rajdu Moto Retro.

Tegoroczny rajd odbywa się pod hasłem „Szlakiem Znanych Kobiet: Królowej, Bohaterki, Poetki”, a na trasie przejazdu oprócz Suwałk znalazły się Augustów, Sejny, Raczki i Wigry.
Mieszkańcy miasta będą mogli podziwiać zabytkowe samochody pomiędzy 14:00 a 15:30 w specjalnej strefie retro, która będzie utworzona w zatokach parkingowych położonych w ciągu ulicy M. Konopnickiej. Tuż przed rozpoczęciem Miejskiego Święta Biegania kilkadziesiąt zabytkowych aut opuści Suwałki i będzie kontynuować rajd w kierunku Augustowa.

Więcej informacji nt. biegu znajduje się na stronie internetowej www.resosuwalkibieg.pl .

Kategoria: Aktualności, Miejskie, Sport