Na forum w Krynicy i w Nowym Sączu

W XI Forum III Wieku w Nowym Sączu oraz w Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju w dniach 4-7 września uczestniczyła Maria Jolanta Lauryn, wiceprzewodnicząca Suwalskiej Rady Seniorów, członek Klubu Ambasadorów "Świat tworzą ludzie z pasją" przy Towarzystwie Inicjatyw Twórczych ę i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Nowosądeckie spotkanie było częścią krynickiego forum, które jest jednym z największych i najważniejszych spotkań liderów świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobnie wyjątkowym wydarzeniem stało się także spotkanie środowisk seniorskich. Podczas Forum III Wieku zwrócono uwagę, że zmiany demograficzne powinny być postrzegane nie jako zagrożenie, ale jako szansa dla rozwoju ekonomicznego i społecznego. Obrady Forum III Wieku koncentrowały się na zagadnieniach polityki senioralnej, w tym ochrony zdrowia i polityki społecznej, kultury, edukacji, rozwijania aktywności osób starszych w życiu publicznym i społecznym, nowoczesnych technologii, praw osób starszych, bezpieczeństwa, nowoczesnych technologii oraz "srebrnej gospodarki" - rynku usług i produktów. Zmiany demograficzne zachodzące obecnie w większości krajów europejskich sprawiają, że to własnie seniorzy będą stanowili w najbliższych latach szczególną grupę, zarówno z punktu widzenia gospodarki, jak i społeczeństwa. W ponad 38-milionowej  populacji mieszkańców Polski liczba seniorów w wieku 60+ przekracza 9 milionów osób i ma tendencję rosnącą. Według prognoz specjalistów przewiduje się, że do roku 2050 osoby powyżej 60 roku życia będą stanowiły ok. 40 procent polskiego społeczeństwa. W Europie proces starzenia się następuje szybciej niż na innych kontynentach. Dlatego też, w 2050 roku, co trzeci Europejczyk będzie miał skończone 60 lat.
Zadaniem Ambasadorów podczas forum było natomiast przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych partnerów w grupach seniorskich z całej Polski. Dzięki temu można było przekonać się, że jest to miejsce efektywnych debat, dyskusji, warsztatów oraz platforma  wymiany krajowych i międzynarodowych doświadczeń z udziałem ponad 250 uczestników i gości. Byli wśród nich przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządów, nauki, organizacji pozarządowych, biznesu, mediów oraz reprezentacje podmiotów zagranicznych. Forum było niepowtarzalną okazją do wspólnego wypracowania propozycji rozwiązań dla godnego, zdrowego i satysfakcjonującego życia obecnych i przyszłych pokoleń seniorów. Organizatorami Forum III Wieku są organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów III Wieku i Fundacja Europejski Instytut Rozwoju Obywatelskiego. Jednym z ważniejszych gości forum był Dirk Jarre, Prezydent Europejskiej Unii Seniorów w Luksemburgu.
Podczas warsztatów edukacyjnych dla seniorów z całej Polski wiceprzewodnicząca Suwalskiej Rady Seniorów miała możliwość zaprezentować aktywną działalność obywatelską suwalskich seniorów oraz "Encyklopedię Suwalskiego Seniora".