Budżet Obywatelski wystartował

Jednomyślnie suwalscy radni na ostatniej w tym roku sesji, w poniedziałek 30 grudnia zadecydowali, jak w 2014 roku w Suwałkach będzie realizowany Budżet Obywatelski. Będzie to wydzielona część budżetu miejskiego w wysokości miliona złotych. O tym, jakie projekty zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego mogą zadecydować wszyscy suwalczanie, którzy ukończyli 16 lat.

- To odpowiedź na oczekiwanie naszych mieszkańców oraz organizacji, zainteresowanych taką formą aktywności obywatelskiej – uzasadniał na sesji Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Tym samym Suwałki dołączą do miast, gdzie realizuje się budżety obywatelskie. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że w naszym mieście budżet obywatelski w trochę innej formie jest już realizowany od kilku lat. Istnieją bowiem inicjatywy lokalne, w których wystarczy wkład finansowy mieszkańców w wysokości 30 procent.

W Suwałkach będzie można zrealizować projekty inwestycyjne, zlokalizowane na terenach należących do Gminy Miasta Suwałki. Powinny być one wykonalne w ciągu roku.

Projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego będą w całości finansowane z budżetu miejskiego, bez wkładu finansowego mieszkańców.

Procedura wyłonienia projektów będzie dwuetapowa. Najpierw, od 10 do 28 lutego 2014 r. każdy mieszkaniec Suwałk, który ukończył 16 lat oraz organizacje będą mogli zgłaszać projekty. Poparcie dla projektu musi wyrazić co najmniej 15 osób.

Tutaj można pobrać formularz zgłaszania projektów

W dniach od 3 do 14 marca 2014 r. propozycje mieszkańców zweryfikuje Zespół Konsultacyjny ds. Budżetu Obywatelskiego. Oceni on projekty pod względem formalno-prawnym, możliwości realizacji oraz możliwości zabezpieczenia w budżecie na kolejne lata ewentualnych kosztów, które projekt będzie generował w przyszłości. Zespół zestawi listę projektów do głosowania. W skład 14-osobowego Zespołu Konsultacyjnego ds. Budżetu Obywatelskiego wejdą: pięciu radnych Rady Miejskiej w Suwałkach, po jednym desygnowanym przez każdy klub i ugrupowanie funkcjonujące w Radzie Miejskiej w Suwałkach; pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych wskazanych przez Suwalską Radę Działalności Pożytku Publicznego, po jednym przedstawicielu następujących wydziałów Urzędu Miejskiego w Suwałkach: Finansowego, Inwestycji, Komunikacji Społecznej i Promocji oraz Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach.

Od 17 marca do 4 kwietnia 2014 r. każdy mieszkaniec Suwałk stale zamieszkały na jego terytorium, który w dniu rozpoczęcia konsultacji ukończył 16 lat będzie mógł zagłosować w wyznaczonych punktach w mieście, gdzie będzie można wypełnić i złożyć kartę do głosowania. Głosować będzie można również w formie elektronicznej, wysyłając kartę do głosowania na adres: budzetobywatelski@um.suwalki.pl.

Lista punktów do głosowania będzie podana do publicznej wiadomości co najmniej 14 dni przed datą głosowania.

Pełny opis projektów dostępny będzie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz w punktach do głosowania.

Zagłosować będzie można poprzez wybranie maksymalnie 5 projektów z listy zweryfikowanych projektów.

Zrealizowane zostaną projekty, które otrzymają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 87 562 80 09.