Europejska współpraca Suwałk

W suwalskim Parku Naukowo–Technologicznym odbyła się dziś konferencja dla członków grupy Innovation Circle Network. Było to spotkanie dla osób, które wspólnie pracują nad rozwojem małych miast i gmin w Europie. Innovation Circle Network skupia miasta z państw basenu Morza Bałtyckiego. Polskimi panterami ICN jest miasto Suwałki oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. Konferencję otworzył Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

- Dzięki współpracy z naszymi partnerami z państw nadbałtyckich udało nam się zrealizować szereg projektów. Dzięki funduszom z projektu Trans In Form przeprowadziliśmy między innymi konkurs na wybór projektu przebudowy Placu Marii Konopnickiej – mówił w trakcie rozpoczęcia konferencji Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Dzięki środkom z programów transgranicznych udaje się w naszym mieście zrealizować konkretne inwestycje.  Z programu Polska – Litwa za blisko 7,5 miliona, z czego 85% to ogólne dofinansowanie, udało się wybudować drogi i uzbroić tereny przemysłowe w południowej części miasta przy ulicy Leśnej. Z pieniędzy z programu Polska – Rosja za  blisko 4 miliony złotych powstaje Plac Józefa Piłsudskiego.

Dziś członkowie Innovation Circle Network zastanawiali się nad możliwością dalszej współpracy przy tworzeniu kolejnych projektów, które będzie można dofinansować w ramach przyszłej perspektywy unijnej na lata 2014-2020.