Jak miasto wspiera przedsiębiorców?

W oparciu o niedawno przeprowadzoną ankietę na stronie Urzędu Miejskiego w Suwałkach wsparcie przedsiębiorców - to zdaniem mieszkańców Suwałk – jedno z najważniejszych zadań jakie powinien realizować suwalski samorząd.  Dziś w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach przedstawił formy wsparcia przedsiębiorców przez suwalski samorząd.

- Miastu zależy na rozwoju gospodarki. Jest to wpisane w misję naszego miasta – mówił w trakcie spotkania Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkNajważniejsza jest działalność proinwestycyjna miasta. Inwestujemy w nowe obiekty i drogi. Na wszystkie te zadania trzeba ogłaszać przetargi, do których startują firmy, a dzięki temu zatrudnienie znajdują nasi mieszkańcy.

Od 2008 roku wydatki inwestycyjne miasta sięgnęły blisko 340 milionów złotych. Przez ostatnie 10 lat bezrobocie w Suwałkach spadło o ponad 10%. Obecnie wynosi ono nieco ponad 12%.

Jako inne przykłady wsparcia przedsiębiorców Prezydent wskazał powołanie do życia Parku Naukowo – Technologicznego Polska Wschód w Suwałkach.  W przyszłości „Park” planuje poszerzenie oferty dla przedsiębiorców w tym m.in. rozwój i promocję firm wśród młodych przedsiębiorców, tworzenie warunków do rozwoju start-upów i nowych modeli biznesowych .

- Kolejną z form wsparcia przedsiębiorców jest przygotowywanie terenów inwestycyjnych – wyliczał Prezydent Suwałk – Dzięki projektowi Poprawa infrastruktury publicznej stref przemysłowych w rejonie transgranicznym Litwy i Polski – etap I i II wybudowana została wybudowano ul. Leśna w Suwałkach. Wykonano uzbrojenie ulic dojazdowych leżących  w kwartale pomiędzy ul. Leśną i Hubala oraz części ul. Poznańskiej. Łączny obszar wyposażonego w infrastrukturę terenu strefy przemysłowej wyniósł ok. 19 ha.

Całość inwestycji to blisko 7,5 miliona złotych.

Innymi formami wsparcia jest wzmocnienie bazy kształcenia zawodowego czy wspieranie działań Suwalskiej Strefy Ekonomicznej, w której zakładach tylko w Suwałkach pracuje ponad 2,5 tysiąca osób. Czesław Renkiewicz przypomniał tu również o ulgach podatkowych w ramach pomocy de minimis dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.

Zdaniem Prezydenta Suwałk inne działania, które pozytywnie wpłyną na rozwój przedsiębiorczości będzie budowa lotniska lokalnego, które jest zaplanowane do wykonania w latach 2014-2016 oraz budowa obwodnicy Suwałk w ciągu drogi ekspresowej S61.

Konferencja „Czy inwestować w umiejętności informatyczne pracowników” zorganizowana została przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, która realizuje projekt „Akademia Cyfrowa”. Jego celem jest zwiększenie umiejętności osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.