Konsultacji „Strategii” ciąg dalszy

Jeszcze do najbliższego piątku (31.01.2014r.) można zgłaszać swoje uwagi do projektu dokumentu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do 2020 roku. Tymczasem w miniony piątek (24.01.2014r.) dużym spotkaniem w Parku Naukowo – Technologicznym w Suwałkach zakończył się cykl bezpośrednich rozmów mieszkańców z władzami Suwałk. W spotkaniu wzięli udział profesorowie Jacek Szlachta i Wojciech Dziemianowicz – współautorzy dokumentu.

Konferencję rozpoczął Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Następnie profesor Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie omówił Uwarunkowania rozwoju Miasta Suwałki w świetle strategicznych dokumentów krajowych i europejskich. W trakcie swoje prezentacji profesor zwrócił uwagę na to, że Suwałki są miastem wyjątkowym w sakli całej Europy.

- Tylko Suwałki mają tak charakterystyczny transgraniczny charakter. Miasto leży w sąsiedztwie trzech krajów: Litwy, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej – mówił profesor Jacek SzlachtaTo unikatowość, którą powinno się wykorzystać zwłaszcza przy realizowaniu programów trans granicznych.

Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Suwałk zaprezentował projekt Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do 2020 roku.

Po tym rozpoczął się panel dyskusyjny zatytułowany „Kierunki rozwoju Miasta Suwałk w latach 2014-2020”. W Panelu wzięli udział Łukasz Kurzyna, Henryk Owsiejew, Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Malow sp. z o. o., Zdzisław Przełomiec, radny Rady Miejskiej w Suwałkach, Alicja Jacewicz, naczelnik Wydziału Oświaty, Wychowania i Sportu UM w Suwałkach, dr Jarosław Ruszewski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat oraz Elżbieta Niedziejko, Prezes Zarządu Suwalskiej Izby Rolniczo – Turystycznej.

Tematy poruszone w panelu dotyczyły wszystkiego, co krótko mówiąc kojarzy się z Suwałkami – czyli od przemysłu drzewno meblarskiego zaczynając, przez turystykę a na połączeniach transportowych kończąc.

Projekt dokumentu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki zakłada między innymi, że do 2020 roku w Suwałkach powstanie lotnisko lokalne na bazie istniejącego lotniska sportowego, wybudowana zostanie tzw. trasa wschodnia, uzbrojone zostaną tereny inwestycyjne w sąsiedztwie SSSE.

Przypominamy, że do 31 stycznia można jeszcze zgłaszać swoje uwagi dotyczące projektu dokumentu. Jego treść oraz formularz zgłaszania uwag można znaleźć TUTAJ.