Podpisanie umowy o współpracy

Umowę o współpracy między Klastrem Obróbki Metali, a partnerami strategicznymi podpisali dziś w suwalskim Parku Naukowo – Technologicznym przedstawiciele Klastra oraz Euroregion Niemen, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach, Park Naukowo-Technologiczny Polska – Wschód w Suwałkach, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Urząd Miejski Suwałki, który reprezentował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. Rozwój klastra ma wpłynąć na m.in. zwiększenie miejsc pracy w Suwałkach i regionie.

Klaster Obróbki Metali (KOM) rozpoczął działalność w 2006r. z inicjatywy Centrum Promocji Podlasia (obecnie Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju) i skupia obecnie blisko 100 firm, jednostek badawczo-rozwojowych i instytucji otoczenia biznesu z obszaru północno-wschodniej Polski (głównie z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego), działających w branży obróbki metali, zarówno w sferze usług, handlu, jak i produkcji.

Misją Klastra Obróbki Metali jest wspieranie podlaskich przedsiębiorców, działających w branży obróbki metali, poprzez stworzenie trwałych ram współpracy opartych na transferze wiedzy, technologii i rozwiązań innowacyjnych pomiędzy członkami Klastra przy udziale samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia biznesu oraz jednostek naukowo – badawczych i instytucji naukowych.
Wśród członków klastra są krajowi i światowi liderzy produkcji maszyn i urządzeń o wysokim innowacyjnym potencjale rozwojowym, eksportujący swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na wszystkich kontynentach. KOM prowadzi współpracę międzynarodową z partnerami m.in. z Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Bułgarii, Turcji oraz Włoch. Intensywnie pracuje również nad podnoszeniem kompetencji zasobów ludzkich.

W 2012 r. członkowie Klastra założyli liczącą 10 firm – AC, APS, ChM, Jazon, KarT, Kotniz, Malow, Promotech, Salag, Samasz - Grupę Zaawansowanej Współpracy, która stanowiła rdzeń organizacji i współpracowała na wyższym poziomie kooperacji.

O poziomie rozwoju firm należących go Grupy Wzajemnej Współpracy KOM świadczą wyniki z kilku ostatnich lat.

Przychody 10 przedsiębiorstw KOM – GZW w latach 2010 – 2013

Zatrudnienie w 10 przedsiębiorstwach KOM – GZW w latach 2010 – 2013

Więcej informacji na temat działalności Klastra Obróbki Metali znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.metalklaster.pl oraz na stronie Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju www.cpir.org.pl .