Aktualności

Seniorzy z werwą

Aktywni seniorzy spotkali się w środę 17 listopada w hotelu LOFT na Festynie Pokoleń, zorganizowanym przez Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT. Spotkanie było okazją do prezentacji efektów projektu pn. „Senioralne drogowskazy”, zrealizowanego przez CAS Pryzmat, a dofinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025” oraz Miasta Suwałki.

30 seniorów uczestniczących w projekcie mogło doskonalić swoje umiejętności literacko-teatralne, komputerowe, dowiedzieć się jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, a także integrować się z najmłodszym pokoleniem. Tak, jak  w innych projektach prowadzonych od prawie dwudziestu lat przez suwalski CAS Pryzmat duży nacisk położono na zapoznanie uczestników i ideą i praktyką wolontariatu. Przeprowadzono też siedem akcji wolontarystycznych, m.in. miasteczko drogowe dla dzieci pn. „Autochodzik”, sprzątanie wspólnie z młodzieżą Wigierskiego Parku Narodowego,  zajęcia z podopiecznymi Przedszkola nr 6 oraz Przedszkola nr 3 w Suwałkach, spacery z psami w sejneńskim schronisku Cyganowo oraz porządkowanie wspólnie z młodzieżą miejsc pamięci narodowej.

Organizatorzy podkreślają, że część wolontariuszy-seniorów realizuje także własne inicjatywy, zapraszając do współpracy uczestników Szkoły Aktywności Międzypokoleniowej lub angażuje się w działania innych senioralnych stowarzyszeń, czy klubów seniora, m.in. przygotowując wieczory poetyckie, spektakle teatralne, występy taneczne, obchody świąt i uroczystości. Są też wolontariusze-seniorzy, którzy opiekują się osobami schorowanymi i samotnymi. Spędzają z nimi czas, wychodzą na spacer, pomagają w zakupach, czy innych pilnych sprawach.

Organizatorom i uczestnikom projektu dziękował Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk.
- Jesteście Państwo wzorem dla innych – mówił Prezydent Suwałk. - Mam też nadzieję, że jako liderzy wspomożecie nas w zachęceniu do aktywności pozostałych starszych mieszkańców naszego miasta. W Suwałkach mieszka ok. 16 tys. seniorów, czekają na nich liczne propozycje kulturalne, sportowe, rekreacyjne. A z tego co obserwuję aktywnych jest około 20 procent. Może czasem trzeba zapukać do sąsiadki i zaprosić do wyjścia razem z mieszkania. Bardzo liczę na Państwa wsparcie, bo w obliczu postępującego starzenia się społeczeństwa przed nami bardzo duże kolejne wyzwania.  

O tym, jak na co dzień radzić sobie z upływającym czasem, czy zniechęceniem mówiła Justyna Łempicka, Przewodnicząca Fundacji Teen Ranch Polska w Kopanicy. Do aktywności i wyjścia z tzw. strefy komfortu namawiała Mirosława Krymska, instruktorka teatralna z Suwalskiego Ośrodka Kultury. O Suwalskiej Radzie Seniorów opowiedziała z kolei Wiesława Kwaterska, Przewodnicząca Suwalskiej Rady Seniorów.

Uśmiechy na twarzach gości wywołały występy grupy „Żabki” z Przedszkola nr 6 w Suwałkach. Najmłodsi razem z seniorami wzięli udział w zabawie tanecznej.

17
Listopad