Zapraszam do miasta kamedułów



Polski Biegun Zimna, kraina piękna jak baśń, Zielone Płuca Polski – na pewno znacie Państwo takie określenia Suwałk i Suwalszczyzny. W tym roku zachęcam Was szczególnie, żebyście doświadczyli wszystkiego, co może Wam zaoferować północno-wschodnia Polska. Chcę Państwa zaprosić bowiem do wspólnego świętowania jubileuszu 300-lecia Suwałk.



W 1720 roku August II Sas potwierdził kamedulski akt lokacyjny z 1715 r. i Suwałki stały się miastem. Po trzystu latach możemy z dumą powiedzieć, że Suwałki nie zaprzepaściły szansy na rozwój. Wysiłkiem wielu pokoleń suwalczan dotarliśmy do  punktu, kiedy możemy powiedzieć, że nasze miasto jest nowoczesne i kompletne. Mamy obiekty i infrastrukturę, którą nie zawsze mogą poszczycić się znacznie większe miasta, a jednocześnie nadal żyje się u nas spokojniej.

Przybliżając historię grodu nad Czarną Hańczą zapraszam do odwiedzenia Suwałk w 2020 r., który jest rokiem jubileuszowym, a zwłaszcza w marcu i w sierpniu. W marcu odbędą się sesje historyczne, kiedy będzie można poznać dzieje Suwałk, od ojców założycieli kamedułów po niemal współczesność. Kulminację obchodów jubileuszu zaplanowaliśmy na 14-16 sierpnia, kiedy odbędzie się Światowy Zjazd Suwalczan, Jarmark Kamedulski i Dni Miasta. Chcielibyśmy świętować je wspólnie z tymi, którzy polubili nasze miasto, ale również tymi, którzy zechcą tu przyjechać po raz pierwszy. Na pewno będzie warto.

Z pewnością zapraszam Państwa na spacer neoklasycystyczną ulicą Kościuszki, naszą dumą. Wzdłuż tej ulicy znajduje się bowiem znakomita większość naszych zabytków: dom Marii Konopnickiej, dom rodziny noblisty Czesława Miłosza, dom znakomitego malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz trzy kościoły: katolicki, ewangelicki i dawna cerkiew prawosławna, dziś służąca katolikom. Po obu stronach ulicy Kościuszki, połączone ulicą
o najbardziej suwalskiej nazwie – Chłodną, znajdują się odrestaurowane park Konstytucji 3 Maja i plac Marii Konopnickiej. Śladami przeszłości najlepiej prowadzą ,,Suwalskie Ścieżki Kulturowe”.

Nie można też zapominać, że Suwałki leżą nad jedną z najpiękniejszych polskich rzek – Czarną Hańczą. Spacer wzdłuż jej brzegu, zwłaszcza nowymi bulwarami, które zostaną oddane do użytku w 2020 roku, połączony z wizytą na wyspie na zalewie Arkadia pozwolą Państwu zrelaksować się po dniu zwiedzania. 


Zapraszam także przez cały rok do korzystania z wydarzeń, które będą organizowane w Suwalskim Ośrodku Kultury z salą widowiskową na 700 osób, czy też w Suwałki Arenie – hali sportowo-widowiskowej, mogącej pomieścić ponad 2 tys. widzów, w której gra nasza siatkarska drużyna PlusLigi MKS Ślepsk Malow Suwałki. Siedem dni w tygodniu czeka też na Państwa nowoczesny Aquapark z basenami sportowym i rekreacyjnym, dziką rzeką i innymi atrakcjami. W lipcu nie można ominąć „Suwałki Blues Festival”, organizowanego od 2008 roku największego plenerowego festiwalu muzyki bluesowej w Polsce. Przez cztery dni na plenerowych scenach w centrum miasta oraz w klubach występują światowe gwiazdy bluesa. Wstęp na wydarzenia plenerowe jest bezpłatny.

Proszę nie obawiać się też o bazę noclegową. W ostatnich latach dzięki funduszom europejskim powstało wiele nowoczesnych obiektów, których nie powstydziłyby się metropolie: z unijnym dofinansowaniem zbudowano w Suwałkach kilka hoteli, na turystów czeka też eurocamping przy zalewie Arkadia.

Wielką zaletą Suwałk jest położenie w przepięknej okolicy. Atrakcją turystyczną będą więc  też wyprawy na Suwalszczyznę. Wokół Suwałk znajdują się cenne tereny i obiekty, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i krajoznawczym: zespoły poklasztorne, ruiny pałaców i dworków, ozdobne budownictwo drewniane, zabytki sakralne oraz turystyczno-rekreacyjne: jeziora, rzeki, lasy i puszcze: Augustowska, Romincka i Borecka. Bezpośrednie sąsiedztwo z Wigierskim Parkiem Narodowym i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym sprawia, że miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do wszystkich najpiękniejszych zakątków Suwalszczyzny i wschodnich Mazur.

Suwalszczyzna jest atrakcyjna zarówno na krótki wypad weekendowy, jak i dłuższy pobyt. Latem można wypocząć na spływie kajakowym Czarną Hańczą, żeglując po jeziorze Wigry, czy na trasach rowerowych Suwalszczyzny. Koniecznie trzeba też wspiąć się na wieżę widokową pokamedulskiego klasztoru w Wigrach i odwiedzić punkt widokowy w Smolnikach. Urodą tego ostatniego miejsca zachwycił się Andrzej Wajda, urodzony w Suwałkach, który do Smolnik właśnie przeniósł plan filmowy „Pana Tadeusza”.

Grono stałych wielbicieli ma również suwalska kuchnia. Koniecznie trzeba spróbować kartaczy, babki ziemniaczanej i regionalnego ciasta sękacza.
Zapraszam Państwa do Suwałk, abyśmy wspólnie mogli cieszyć się jubileuszem naszego miasta.

Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk