Światowy Dzień Inwalidy

Uroczyste obchody Światowego Dnia Inwalidy tradycyjnie zorganizował suwalski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Spotkanie odbyło się dzisiaj w Szkole Muzycznej I i II stopnia. Krystyna Polkowska, Przewodnicząca suwalskiego oddziału przypomniała historię tego święta, ustanowionego dla upamiętnienia katastrofy górniczej w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii 8 sierpnia 1956 roku. W jej wyniku śmierć poniosło 262 górników z 12 krajów, a część doznała obrażeń zostając inwalidami.
W Suwałkach doroczne święto stało się okazją do spotkania członków PZERiI i gości oraz do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu możemy wspomagać osoby niepełnosprawne. Podziękowania za działania na rzecz osób niepełnosprawnych, ale i seniorów złożyli na ręce Przewodniczącej PZERiI: Leszek Lewoc, dyrektor MOPR oraz w imieniu Czesława Renkiewicza, Prezydenta Miasta Suwałk Agnieszka Szyszko, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
W części artystycznej zaprezentowali się: uczniowie PSM I i II stopnia pod opieką Alicji Sak-Chmielewskiej, zespół Złota Jesień, działający przy Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach oraz grupy Cantabile i Ocean Życia, istniejące przy Stowarzyszeniu Seniorzy z Pasją "Horyzont".