Aktualności

Turniej szachowy w podwójny jubileusz

IV Międzynarodowy Memoriał Szachowy Ireny Warakomskiej przypada w jubileusz 120-lecia działalności Banku Spółdzielczego w Suwałkach, głównego sponsora przedsięwzięcia oraz w 300-lecie Miasta Suwałki. Podwójne święto zobowiązało do zorganizowania  Memoriału w sposób sprawny, atrakcyjny oraz bezpieczny.
 
- Najważniejsze, że Memoriał w ogóle udało się zorganizować. Momentami wydawało się, że wszystko jest przeciwko nam. Nasze zawody są jednak jak orkiestra, grają bez końca. Dziękuję wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji IV edycji Memoriału, a wśród nich Urzędowi Miejskiemu w Suwałkach – powiedziała Monika Krupa, główny organizator oraz córka zmarłej przed 4 laty Ireny Warakomskiej, prezesa klubu szachowego Hańcza Suwałki w latach 2002-2012.
 
W tym roku do Suwałk przyjechało 140 zawodników z różnych krajów Europy, m.in: Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Ukrainy i Polski. Wśród uczestników znalazł się Mirosław Grabarczyk, polski arcymistrz od 2002 r. oraz dwukrotny reprezentant Polski na drużynowych mistrzostwach Europy. Łączna pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 26,5 tys. zł.
 
Memoriał rozgrywany jest do 13 sierpnia. Ceremonia oficjalnego rozpoczęcia Memoriału odbyła się w czwartek 6 sierpnia. Wzięły w niej udział władze samorządowe miasta, z prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem i przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem na czele. Obecni byli także partnerzy organizacyjni: Agnieszka Domalewska, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu i Grzegorz Krysa, zastępca Dyrektora OSIR Suwałki.
 
Zabierając głos prezydent Cz. Renkiewicz powiedział:
 
- Gratuluję organizatorom tak znaczącego przedsięwzięcia, promującego miasto rozlegle, począwszy od naszego kraju, po Europę oraz świat. Witam uczestników Memoriału, którzy przybyli tu z kraju oraz z zagranicy. Zapraszamy do zwiedzenia naszego miasta. Czujcie się przez te 7 dni dobrze i bezpiecznie. Życzę także wielu wspaniałych doznań sportowych.
 
Jak powiedział Maciej Cybulski, sędzia Główny Memoriału, rozgrywki będą odbywały się „systemem szwajcarskim”, a liczba rund do rozegrania między zawodnikami wynosi 9. Wszystkie rozgrywki Open w grupie A są transmitowane w Internecie, zaś w Open B będzie transmitowanych 14 rozgrywek. I choć zawodnicy będą grali bez maseczek, to reżim sanitarny obwiązuje. Jednym z jego elementów będzie brak kibiców w miejscach rozgrywek.

07
Sierpień