Seniorzy uczyli się bezpiecznej jazdy

Jak wyjść z poślizgu, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy oraz jak zachować się na przejeździe kolejowym mogli nauczyć się uczestnicy "Weekendu bezpiecznej jazdy nie tylko dla seniorów", który przygotowali w sobotę (8 czerwca) Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach i Suwalska Rada Seniorów.

- Bardzo miło nam gościć Państwa w naszym ośrodku - mówił Marcin Kleczkowski, dyrektor WORD. - Dzisiejsze wydarzenie zaplanowaliśmy jako połączenie zabawy z nauką. Mam nadzieję, że zdobyte umiejętności przydadzą się Państwu, choć oczywiście, oby jak najrzadziej miały miejsce niebezpieczne sytuacje. Dziękuję Suwalskiej Radzie Seniorów i Prezydentowi Miasta Suwałk za współpracę przy organizacji wydarzenia. Zapewniam seniorów, że ośrodek jest dla Państwa otwarty.

Wspólnej inicjatywy WORD i Suwalskiej Rady Seniorów gratulował też Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach. Wiesława Kwaterska, przewodnicząca Suwalskiej Rady Seniorów wyraziła natomiast nadzieję współpracy i kontynuacji wspólnego przedsięwzięcia.

Na placu manewrowym każdy chętny mógł spróbować jazdy na trolejach, imitujących warunki jazdy w poślizgu, a także przejechać tzw. test stewarda, polegający na slalomie między pachołkami z piłeczką tenisową na masce. Duże wrażenie zrobił też spacer w alkogoglach, narkogoglach czy sengoglach, które miały za zadania imitować stan kierowcy po alkoholu, narkotykach, czy podczas zapadania w sen. Kto miał odwagę, mógł też doświadczyć imitacji zderzenia samochodowego. I starsi i młodsi rowerzyści mogli przypomnieć sobie zasady ruchu w miasteczku drogowym. Wykład o niebezpieczeństwach związanych z przejazdami kolejowymi, a przede wszystkim o tym, jak wyjść cało z sytuacji zagrażających życiu przygotował Jacek Roszkowski, zastępca dyrektora WORD. Uczestnikom pikniku przygrywał zespół działający w Środowiskowym Domu Samopomocy, przy ul. Filipowskiej w Suwałkach.