Będzie rozbudowa ZST – jest umowa na dofinansowanie z UE

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podpisał w środę (17 października) umowę z Anną Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego na rozbudowę Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach. Placówka zostanie dostosowana do nowoczesnych standardów kształcenia dla osób kształcących się w zawodach: branży budowlanej, OZE i mechanicznej. Władze Suwałk po raz kolejny skutecznie pozyskały środki unijne na realizację inwestycji. Tym razem jest to ponad 3,5 mln zł.

W podpisaniu umowy wzięli również udział Cezary Cieślukowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz Wiesław Stelmach, Skarbnik Miasta Suwałki.

Przez ostatnie 4 lata do Suwałk trafiło już ponad 130 mln zł z Unii Europejskiej. Nie tylko na inwestycje ale w dużej mierze na kształcenie. Dzięki tym środkom rozwijamy nasze miasto. Teraz rozpoczynamy budowę infrastruktury, która sprawi, że jakość kształcenia w ZST wejdzie na zupełnie inny, lepszy poziom – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

– Ten projekt to krok milowy w kształceniu zawodowym w Suwałkach. W jego ramach powstanie w Suwałkach piękny obiekt, gdzie będą kształcić się młodzi Suwalczanie. To zwiastuje odrodzenie kształcenia zawodowego. Gratuluje miastu inicjatywy. Nie było to łatwe przedsięwzięcie i tym bardziej się cieszę, że dziś finalizujemy tę inicjatywę – mówiła podczas podpisania umowy Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Projekt pn. „Poprawa jakości kształcenia zawodowego w mieście Suwałki poprzez rozbudowę infrastruktury Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach” obejmuje rozbudowę budynku warsztatowego Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 w Suwałkach przy ulicy Sejneńska 33A, funkcjonującego w strukturach Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach. Przebudowany obiekt będzie przeznaczony  do realizowania zajęć z  kształcenia praktycznego, przedmiotów branży budowlanej, OZE i mechanicznej oraz jako ośrodek egzaminacyjny, do przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodach:

• technik budownictwa,
  • technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
  • technik mechanik
  • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach i dostosowanie do potrzeb rynku pracy realizowanego we współpracy z pracodawcami poprzez rozbudowę budynku warsztatów i zakup wyposażenia do praktycznej nauki zawodu. 14 pracowni do praktycznej nauki zawodu zostanie przystosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ponadto zostanie zakupione wyposażenie i nowoczesny sprzęt jako wyposażenie warsztatów.

Już wcześniej przeprowadziliśmy postępowanie przetargowe na budowę i wyposażenie obiektu. Dzięki temu jesteśmy przygotowani do realizacji tej inwestycji. Rozstrzygnięcie przetargów i podpisanie umowy nastąpi już niebawem podsumowuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Warto przypomnieć, że obecnie przy ZST powstaje boisko wielofunkcyjne. Obiekt jest bliźniaczo podobny do wybudowanego rok temu boiska przy szkole Podstawowej nr 10. Inwestycja jest warta 4 mln zł. 1 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.