Aktualności

Dąb ,,Oleńka” już rośnie

Uroczyste posadzenie dębu ,,Oleńka” odbyło się w piątek (12 października) na skwerze Aleksandry Kujałowicz u zbiegu ulic Sejneńskiej i Utrata w Suwałkach. To inicjatywa uczniów i grona pedagogicznego pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 6, której nauczycielka jest patronką.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, później uczniowie przypomnieli postać patronki swojej szkoły. Uroczystego posadzenia dębu dokonali przedstawiciele dyrekcji ,,szóstki”, uczniów, rady rodziców i Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

– Gratuluję Szkole Podstawowej nr 6 ubiegłorocznego pomysłu nadania skwerowi, na którym dziś jesteśmy imienia Aleksandry Kujałowicz. Musimy pamiętać o osobach, które walczyły o wolność naszego kraju i zapłaciły najwyższą cenę. Do takich postaci zalicza się Oleńka. Dziś gratuluję szkole też kolejnej wspaniałej inicjatywy – posadzenia dębu ,,Oleńka” na tym skwerze. Życzę abyście Wy uczniowie i Wasza szkoły, były tak mocne i silne jak to drzewo – mówił Czesław Renkiewicz.

Aleksandra Kujałowicz urodziła się 7 sierpnia 1909 r. w Poddubówku. Po ukończeniu Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Suwałkach, od roku 1932, pracowała jako nauczycielka w Lizdejkach, Bakałarzewie i Janówce. Do Suwałk przeniosła się w październiku 1939 r i włączyła się w działalność konspiracyjną w grupie kpt. Bieleckiego. Oleńka została aresztowana 16 listopada 1939 r. wraz z innymi członkami grupy i oskarżona o przygotowywanie zamachu na przeznaczone tylko dla Niemców kino przy ul. Kościuszki.  10 kwietnia 1940 r. sąd doraźny gestapo w Tylży skazał ją na karę śmierci. Została rozstrzelana 26 kwietnia 1940 r., wraz z 12 innymi członkami grupy. Jej grób znajduje się w zbiorowej mogile w lesie, w pobliżu wsi Szwajcaria.

12
Październik