Miejska inauguracja roku szkolnego 2018/2019

11.699 uczniów - o 257 uczniów więcej i 1992 przedszkolaków - o 96 więcej nie w roku ubiegłym rozpoczęło dzisiaj nowy rok szkolny 2018/2019. Miejska Inauguracja Roku Szkolnego miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 6 w Suwałkach. Kilkaset uczniów z rodzicami, nauczyciele oraz dyrektorzy suwalskich szkół – to główni goście dzisiejszej uroczystości, w której wzięli udział m.in. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

Rok szkolny 2018/2019 rozpocznie  677 uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i 764 uczniów klas ósmych. Rok  szkolny rozpocznie też 1196 nauczycieli (9 więcej)  i 515  (6 mniej) pracowników administracji i obsługi. Z uprawień emerytalnych skorzystało 25 nauczycieli i 19 pracowników administracji i obsługi.

- Dobra wiadomość dla wszystkich dzieci. Od 1 września dzięki wprowadzeniu Suwalskiej Karty Mieszkańca możecie korzystać z miejskich autobusów zupełnie za darmo – mówił w swoim przemówieniu Czesław Renkiewicz - Dobra wiadomość dla rodziców - ich dzieci otrzymają bezpłatne podręczniki. Ponadto, jak co roku do 15 września do dyrektora szkoły można złożyć wniosek o przyznanie stypendium szkolnego – dodał Prezydent Suwałk.

W mieście Suwałki od 1 września 2018 r. będą funkcjonować 33 oddziały integracyjne. Zostanie utworzonych 20 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Dla uczniów zdolnych w zakresie sportu utworzono 10,5 oddziałów sportowych oraz aż 7,5 oddziałów z rozszerzonym programem wychowania fizycznego w lekkiej atletyce, piłce nożnej i pływaniu.

Przedszkolakom w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach Miasto Suwałki proponuje zajęcia dodatkowe, w tym zajęcia gimnastyki korekcyjnej, ruchowych i z rytmiki, szachy, matematyczne.

Ponadto uczniowie z suwalskich szkół podstawowych (SP6, SP9, SP7, SP2, SP5 i SP10) będą uczestniczyć w rządowym programie Mały Mistrz poprawiającym sprawność fizyczną. Z kolei wszyscy trzecioklasiści, po raz kolejny będą uczyć się pływać w ramach miejskiego programu powszechnej nauki pływania „Już pływam –jestem bezpieczny”. Uczniom niepełnosprawnym zostaną zorganizowane zajęcia specjalistyczne w ramach programu „Niebieski promyk”.

W okresie wrzesień – grudzień 2018 r. w ramach programów profilaktycznych poszczególnych szkół realizowane będą zajęcia sportowo-rekreacyjne odbywające się na bazie sportowej suwalskich obiektów oświatowych oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Na zajęcia uczniowie będą uczęszczać nieodpłatnie. Zajęcia adresowane są do wszystkich uczniów suwalskich szkół i placówek oświatowych.

Oprócz zajęć sportowych (siatkówki, koszykówki, lekkoatletyki, badmintona, piłki ręcznej, piłki nożnej, pływania, judo, strzelectwa, zapasów, szachów, unihokeja, nornic walking), będą odbywały się również zajęcia profilaktyczne (m.in. socjoterapeutyczne, psychoedukacyjne, terapeutyczne).

- Będziemy kontynuować spotkania z radami rodziców. W październiku odbędzie się kolejne spotkanie ze wszystkim radami rodziców – poinformował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

W 2018 r. roku z Narodowego Program  Rozwoju Czytelnictwa Miasto Suwałki otrzymało 60 tys. zł a 15 tys. Stanowił wkład własny na zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

O tym, że w suwalskich szkołach dzieje się coraz lepiej najlepiej świadczy fakt, że w ostatnim roku szkolnym mieliśmy wielu laureatów wojewódzkich konkursów i olimpiad przedmiotowych. Uczniowie suwalskich szkół zajmują coraz wyższe lokaty w sportowej rywalizacji w województwie. W zeszłym roku szkolnym aż 98 uczniów suwalskich szkół otrzymało stypendia Prezydenta Miasta Suwałki za wyniki w nauce i sporcie. W nowym roku szkolnym będzie więcej stypendystów i nagrodzonych bo aż 142 osoby.

- Łączna kwota inwestycji w oświacie wynikająca z zawartych i realizowanych umów wynosi obecnie: 15.855.381,88 zł brutto. Najważniejsze realizowane zadania to: Kompleksowa modernizacja energetyczna Szkoły Podstawowej nr 9 w Suwałkach, która niestety jeszcze trwa oraz Przedszkoli nr 1, 2, 5, 6, a także Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Kościuszki 36 w Suwałkach. Ponadto przy Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach powstaje kompleks boisk wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym – mówił Prezydent Suwałk - Mam nadzieję, że będzie to dobry rok szkolny. Dla suwalskiego samorządu sprawy oświaty to jedno z najważniejszych zadań, bo dbałość o edukację mieszkańców to jedna z najlepszych inwestycji w przyszłość naszego miasta.  Zrobiliśmy w miarę swoich możliwości wszystko, żeby nadchodzący rok był wypełniony rzetelną nauką dla uczniów oraz spokojną pracą dla nauczycieli oraz wszystkich pracowników suwalskiej oświaty – zakończył Czesław Renkiewicz.