O stanie suwalskiej oświaty

Ewa Sidorek, zastępca Prezydenta Suwałk podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek (4 września) bardzo szczegółowo zaprezentowała jak suwalskie placówki oświatowe są przygotowane do rozpoczętego właśnie roku szkolnego 2018/2019.

- Rok szkolny rozpoczęło w poniedziałek 11.699 uczniów czyli o 257 uczniów więcej niż w roku ubiegłym i 1992 przedszkolaków - o 96 więcej niż rok temu – rozpoczęła Ewa Sidorek, zastępca Prezydenta Suwałk – I już dziś mogę powiedzieć, że lada moment tych uczniów będzie jeszcze więcej ponieważ do Suwałk wracają rodziny, które kilka lat mieszkały np. w Anglii. Do Suwałk wracają rodziny z różnych miast naszego kraju. Analizując wszelkie dokumenty doskonale widzę skąd przyjechało do nas każde dziecko – mówiła Ewa Sidorek.

Rok szkolny rozpoczęło również 1196 nauczycieli, a także 515 pracowników administracji i obsługi. 25 nauczycieli i 19 pracowników administracji i obsługi przeszło na emeryturę.

- Na suwalską oświatę, która jest naszą przyszłością w tym roku przeznaczymy ponad 140 milionów złotych. Jestem dumna z tego, że 1/3 budżetu miasta to inwestycja w nasze dzieci, w naszą przyszłość – podkreśliła Ewa Sidorek – Osobiście uważam, że to najlepiej zainwestowane pieniądze przez nasze Miasto. Jako samorząd nie oszczędzamy na oświacie. Zawsze – w każdej potrzebie – znajdujemy środki by zaspokoić wszystkie potrzeby związane z edukacją naszych dzieci. Prawie 43 miliony złotych to pieniądze, które pochodzą bezpośrednio z budżetu Suwałk – dodała zastępca Prezydenta Suwałk, która również bardzo szczegółowo omówiła na co te pieniądze są wydawane.

W Suwałkach jest realizowany program „Zdolny Suwalczanin” na który suwalski samorząd przeznacza ok. 500.000 zł. W ramach programu są takie działania jak: „Rozwijam swoje pasje”- 49.954 zł, „Projekt matematyczny”– 24.599 zł, „Przygotowanie do konkursów”- 45.208 zł, „Nauka programowania- 9.000 zł”, 170.000 zł to wydatki na maturę międzynarodową.

- Ponadto nagradzamy stypendiami najzdolniejszych uczniów. W tym roku przekażemy aż 142 stypendia i nagrody. Rok temu było ich 94. To oznacza, że program „Zdolny Suwalczanin” i jego wszystkie składowe przynosi efekty i dzięki temu możemy nagradzać młodych zdolnych mieszkańców – podsumowała Ewa Sidorek.

Miasto Suwałki realizuje też przeróżne projekty miejskie: wspomniany już „Zdolny Suwalczanin”, „Już pływam – jestem bezpieczny”, „Aktywny Suwalczanin” „Niebieski Promyk” i Suwalska Karta Mieszkańca, dzięki której wszystkie dzieci z Suwałk mogą korzystać bezpłatnie z miejskich przedszkoli oraz darmowej komunikacji miejskiej.

- Osobiście jestem najbardziej dumna z programu „Niebieski promyk” skierowanego do dzieci z autyzmem i ich rodziców. Dla tych rodzin musimy poświęcać szczególną uwagę i dzięki temu programowi stwarzamy taką szansę – mówiła Ewa Sidorek, która również omówiła działalność świetlic w szkołach, z których każda działa do godz. 17.00.

- Chciałam by świetlice były czymś więcej niż tylko miejscem, gdzie dzieci mogą poczekać aż odbiorą ich rodzice. Realizujemy program innowacyjna świetlica, który nastawiony jest na edukację dzieci podczas pobytu w świetlicy. Takich godzin realizujemy aż 536. Ponadto w suwalskich szkołach realizowanych jest aż 23.240 godzin zajęć specjalistycznych, a także 8.452 godzin zajęć sportowych – wyliczała Ewa Sidorek.

Łączna kwota inwestycji w obiekty oświatowe w tym roku to prawie 16 mln zł. Za te pieniądze kompleksową modernizację energetyczną przechodzą budynki: Szkoły Podstawowej nr 9 w Suwałkach oraz Przedszkoli nr 1, 2, 5, 6 a także Zespołu Szkół nr 2 oraz Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna. Budowany jest kompleks boisk wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach.

W suwalskich szkołach są również realizowane projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, na łączną kwotę około 45 milionów zł, a także projekty w ramach Programu Erasmus+ na łączną kwotę ponad 12 mln zł.

- W ramach tych projektów doposażamy pracownie, przekazujemy stypendia o wysokości nawet 1000 zł uczniom, organizujemy staże zawodowe oraz podnosimy kompetencje naszych nauczycieli – podsumowała Ewa Sidorek, zastępca Prezydenta Suwałk, która podsumowała konferencję prasową życzeniami skierowanymi do wszystkich dzieci ich rodziców oraz nauczycieli.

Szczegółową prezentację z konferencji prasowej zamieszczamy na slajdach poniżej.