Dobrze się rozwijamy

O 14 miejsc, w porównaniu do ubiegłego roku, Miasto Suwałki awansowało w prestiżowym rankingu „Rzeczpospolitej” w grupie najdynamiczniej rozwijających się miast na prawach powiatu. Tym samym znaleźliśmy się na 32 pozycji, wyprzedzając między innymi Łódź. Jeszcze większy sukces osiągnęliśmy w grupie miast najlepiej wykorzystujących fundusze europejskie. W tej kategorii awansowaliśmy aż o 25 ”oczek” - z 55 na 30 miejsce.

W rankingu ogólnym głównym kryterium oceny ekspertów było, jak miasta i gminy dbają o rozwój i standard życia mieszkańców, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie finansowym. Na wysoką punktację mogły liczyć samorządy, które nie tylko w najlepszy sposób zarządzają finansami, ale potrafią także mądrze inwestować. Pierwsze miejsce w tej grupie wywalczył Sopot.

Oddzielny ranking stworzono dla miast, które potrafiły skutecznie pozyskiwać fundusze europejskie. W tej kategorii Suwałki też mają się czym pochwalić. Znaleźliśmy się bowiem na trzydziestym miejscu.

- To bardzo duży sukces, w porównaniu z też dobrym 55 miejscem w ubiegłorocznym rankingu – podsumował Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk, odpowiedzialny za sprawy gospodarcze.

Ranking „Rzeczpospolitej” prowadzony jest od dziewięciu lat. Przewodniczącym kapituły od początku jest Jerzy Buzek, były premier RP.