Dyskusje wokół Wigierskiej

Czterdziestu właścicieli działek położonych w części Suwałk „Śródmieście Południe”, czyli ograniczonej ulicami: Noniewicza, Ciesielską, 1 Maja, Sejneńską, Utratą i rzeką Czarna Hańcza dyskutowało wczoraj w ratuszu o propozycjach nowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Uwagi na piśmie można zgłaszać do końca grudnia.

Tereny nad Czarną Hańczą są uważane za jedne z najbardziej atrakcyjnych w mieście, znajduje się tam również zabytkowa zabudowa. Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego był natomiast sporządzony w 2000 roku, a od tego czasu w tej części miasta wiele się zmieniło.

- Zabudowa na tym terenie jest niespójna, ponadto niektórzy właściciele działek zgłaszali chęć budowy domów, stąd potrzeba sporządzenia nowego planu - tłumaczył Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk. - Mam nadzieję, że nowy plan umożliwi właścicielom realizację zamierzeń. Zachęcam też do składania swoich uwag, tak żeby zapisy nowego planu były dla Państwa korzystne.

Główne założenia planu prezentowała na poniedziałkowym spotkaniu w ratuszu architekt Agnieszka Wojtych-Kowalewska z Urzędu Miejskiego. Podkreślała, że nowy plan ma umożliwić budowę domów jednorodzinnych i lokali usługowych. Na nowych osiedlach powstałyby też drogi dojazdowe.

Każdy z właścicieli nieruchomości, położonych w części "Śródmieście Południe" może obejrzeć projekt nowego zagospodarowania, wyłożony w ratuszu do 29 listopada. Do końca grudnia może też wnieść uwagi na piśmie. Potem uwagi rozpatrzy Prezydent Miasta Suwałk i Rada Miejska w Suwałkach. Aby plan został zatwierdzony, potrzebna będzie zgoda większości mieszkańców.

Na poniedziałkowym spotkaniu mieszkańcy pytali między innymi o możliwość poszerzenia w przyszłości ulicy Wigierskiej.

- Nie przewidujemy poszerzenia tej ulicy w ciągu najbliższych 5-6 lat - uspokajał Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk. - Siedmiometrowa jezdnia jest wystarczająco szeroka.