Jasno, oszczędnie, bezpiecznie

fot. droneup.pl

Modernizacji doczeka się system oświetlenia ulicznego w Suwałkach. Projekt dotyczy wymiany aż 2225 szt. opraw na światło ledowe. Inwestycja pochłonie blisko 3 mln zł. 65% tej kwoty Miasto Suwałki pozyskało z Unii Europejskiej.

Celem głównym projektu jest poprawa stanu środowiska, w tym przede wszystkim poprawa stanu jakości powietrza w mieście Suwałki oraz w regionie północno-wschodniej Polski. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń szczególnie szkodliwych dla jakości życia ludzi, takich jak SO2, CO2, CO,NOx, czy PM10  przyczyni się do podniesienia jakości życia mieszkańców miasta Suwałki oraz w regionie północno-wschodniej Polski.

Działania modernizacyjne przyczynią się do poprawy efektywność energetycznej oświetlenia ulicznego w Mieście Suwałki.  Stare oprawy niespełniające najnowszych norm generują zwiększone zapotrzebowanie na energię, przyczyniają się do zwiększenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, podnoszą koszt utrzymania oświetlenia i tworzą niepożądane zjawiska np. "zanieczyszczenie światłem". Modernizacja polegająca na wymianie opraw sodowych i rtęciowych na oprawy LED pozwoli w znaczący  sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery i eliminację ww. niepożądanych zjawisk. Modernizacji będzie podlegało 2225 opraw oświetlenia. Stare sodowe i rtęciowe oprawy oświetlenia ulicznego zostaną zastąpione nowoczesnymi oprawami typu LED o obudowie aluminiowej z autonomiczną redukcją mocy, w tym 5 lamp będzie zasilana panelami fotowoltaicznymi.

Budżet projektu:

Wartość całkowita projektu  - 2.760.970,06 zł

Wartość wydatków  kwalifikowalnych - 2.760.970,06 zł

Kwota dofinansowania z EFRR - 1.794.630,53 zł (65%)

Okres realizacji projektu: 02.07.2018 do 29.11.2019