Jest pozwolenie i przetarg na budowę pasa startowego

Są dobre informacje ws. budowy pasa startowego w Suwałkach. Wojewoda Podlaski równo tydzień temu wydał pozwolenie na budowę. W piątek (18 maja) Władze Suwałk ogłosiły przetarg na tę inwestycję. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem prace zakończą się w połowie przyszłego roku.

- Temat budowy pasa startowego w naszym mieście przygotowujemy już bardzo długo za każdym razem napotykając na jakieś przeszkody. Najpierw była to batalia o pozyskanie potrzebnych nam gruntów, a ostatnio kilkakrotnie składany do Wojewody Podlaskiego wniosek o wydanie pozwolenia na budowę – przypomina Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk - Dziś z radością mogę stwierdzić, że w końcu udało się pozyskać ten niezbędny do rozpoczęcia budowy dokument jakim jest pozwolenie na budowę – dodaje Prezydent Suwałk.

Równo tydzień temu, w piątek – 11 maja Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o pozwoleniu na przebudowę i rozbudowę lotniska w Suwałkach, które ma obecnie ponad 100 hektarów. W ramach inwestycji powstanie m.in. 1320 m betonowa droga startowa.

Lotnisko w Suwałkach będzie miało zbliżone parametry do białostockiego na Krywlanach. Będą mogły na nim lądować śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty.

- Wielokrotnie zapowiadałem, że od rozpoczęcia budowy dzieli nas tylko pozwolenie na budowę. Jesteśmy przygotowani do tej inwestycji dlatego już dziś ogłaszamy przetarg na jej realizację. W przetargu wpisujemy, że termin realizacji to koniec czerwca przyszłego roku – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Oferty w przetargu ze szczegółami, którego można zapoznać się TUTAJ, można składać do 5 czerwca 2018r.

Zakres robót budowlanych obejmie:

•  budowę głównej drogi startowej (DS-1) o długości 1320 m i szerokości 30 m
    •    nawierzchni sztucznej  wraz z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz z płytą  do zawracania przy  DS-1 o nawierzchni sztucznej;
    •    budowę płyty postojowej PPS o wymiarach 65 m x 130 m o nawierzchni sztucznej;
    •    budowę drogi kołowania DK szerokości 15 m, łączącej drogę startową  DS-1 z płytą postojową PPS, nawierzchni sztucznej;
    •    budowę drogi startowej (DS-2) o długości 800 m i szerokości 60 m,  o nawierzchni naturalnej darniowej;
    •    budowę niezbędnej infrastruktury technicznej.

Szacunki – w kwestii kosztów wykonania tej inwestycji – to 15 mln zł. Jednak dopiero przetarg zweryfikuje czy uda się prace zamknąć w takiej kwocie.

Przypomnijmy, że niemal rok temu umowę o dofinansowaniu budowy lotniska kwotą aż 10 mln zł Władze Miasta Suwałki podpisały z Maciejem Formanowiczem prezesem Fabryk Mebli Forte, które niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowały fabrykę płyt wiórowych i budują fabrykę mebli.

Jest też inne źródło sfinansowania budowy. Oficjalną deklarację już w ubiegłym roku, w przeddzień referendum w sprawie lotniska regionalnego, złożyły samorządowe władze województwa podlaskiego. Marszałek Jerzy Leszczyński zapewnił o dołożeniu pieniędzy na lokalne lotniska w Białymstoku i Suwałkach. Wiemy, że na białostocki pas startowy Marszałek przekazał aż 16 mln zł.

- Powoli docieramy do finału rozpoczęcia budowy pasa startowego. Mam nadzieję, że lada tydzień na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt i Suwałki już w przyszłym roku będą otwarte na pasażerów podróżujących samolotami – podsumowuje Prezydent Suwałk.