Kamień węgielny pod budowę fabryki FORTE

20-lecie istnienia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zbiegło się z uroczystością wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki Tanne należącej do grupy kapitałowej FORTE, która powstaje kosztem 700 mln zł w podsuwalskim Dubowie. Kamień wmurował wicepremier Mateusz Morawiecki.

-W 2017 roku powstanie magazyn, gdzie zatrudnienie znajdzie 150 osób, w 2018 fabryka płyt wiórowych, gdzie kolejne 150 osób znajdzie pracę. W 2019 zakończymy inwestycję otwarciem fabryki mebli. Tu pracę znajdzie 700 osób – poinformował Maciej Formanowicz, Prezes Zarządu Fabryki Mebli FORTE Dzięki tej inwestycji do Budżetu Miasta Suwałki co roku trafi ok 10 mln zł z tytułu różnych podatków. Sumując to z już odprowadzanymi podatkami do kasy miasta będzie wpływało ok 17 milionów złotych – dodał Prezes Formanowicz, który zapewnił, że inwestycja jest realizowana ze szczególną dbałością o środowisko.

Powstająca fabryka będzie pracowała w cyklu zamkniętym – ma to być inwestycja bezpyłowa, bezzapachowa, z zamkniętym obiegiem wodnym, z cichym procesem produkcji, bez kominów. W inwestycji w Dubowie zostaną zastosowane wyloty elektrofiltrów – ich koszt to 18 mln zł.

„Forte”, oprócz wykorzystywania surowca tradycyjnego, zamierza też kontraktować sadzenie drzew – drzewa z plantacji topoli będą gotowe do wykorzystania w przemyśle meblarskim już po 8 latach.

Inwestycję chwalił wicepremier Mateusz Morawiecki. – Tu widzimy połączenie tradycji z tym, co nazywamy innowacyjnością – powiedział, podkreślając znaczenie doskonalenia mechanizmów produkcyjnych, dzięki którym Polska może zostać liderem tej branży w Europie.

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który również wziął udział w wydarzeniu przypomniał, że suwalski samorząd zabiegał o realizację tej inwestycji właśnie w Suwałkach. – Było kilka samorządów, które starały się nakłonić FORTE do realizacji swojej inwestycji n ich terenie. Cieszę się i dziękuję za to, że zaufaliście Państwo właśnie nam – powiedział Prezydent Suwałk.