Kolejne dobre informacje ws. budowy pasa startowego w Suwałkach

W Białymstoku został podpisany dziś (9 stycznia) list intencyjny pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Miastem Białystok i Miastem Suwałki ws. wsparcia budowy lotnisk lokalnych w Białymstoku i Suwałkach. Władze województwa podlaskiego w treści listu deklarują zarezerwowanie w budżecie województwa na 2018 rok środków finansowych na wsparcie budowy lotnisk lokalnych w Białymstoku i Suwałkach.

Z treścią podpisanego dziś w Białymstoku listu można zapoznać się TUTAJ.

20170109-list-intencyjny-pdf-1

- Myślę, że to realny krok w stronę dostępności mieszkańcom województwa małego ruchu lotniczego, podczas gdy kwestia związana z budową lotniska regionalnego jest ciągle otwarta – podkreślał w czasie spotkania marszałek Jerzy Leszczyński - Plany dotyczące lotnisk lokalnych w Białymstoku i Suwałkach są już bardzo realne. I jako samorząd chcemy wziąć udział w ich dofinansowaniu - dodał Marszałek Województwa Podlaskiego.

Miasto Suwałki jest już na dość poważnym etapie zaawansowania jeżeli chodzi o przygotowanie do budowy utwardzonego pasa startowego:

• przede wszystkim gotowa jest już kompletna dokumentacja określająca to w jakiej konstrukcji zostanie wybudowany pas startowy w naszym mieście.
  • dzięki decyzji Wojewody Podlaskiego w listopadzie 2016r. Miasto Suwałki stało się właścicielem wszystkich potrzebnych do budowy pasa startowego gruntów.
  • 21 grudnia 2016r. zostało podpisane specjalne porozumienie pomiędzy Aeroklubem Polskim i Miastem Suwałki określające warunki eksploatacji i zrządzania lotniskiem w Suwałkach. Na mocy tego porozumienia lotniskiem zarządzać będzie właśnie Aeroklub Polski.
  • 16 stycznia 2017r. zostanie wydana zaktualizowana decyzja środowiskowa potrzebna do rozpoczęcia inwestycji polegającej na budowie pasa startowego.

- Jeszcze w styczniu zamierzam złożyć do Wojewody Podlaskiego wniosek o wydanie pozwolenia na budowę pasa startowego w Suwałkach – poinformował dziś w Białymstoku Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk -  Od dłuższego czasu posiadam deklaracje o pomocy w znacznym sfinansowaniu tej inwestycji przez jednego z lokalnych przedsiębiorców. To bardzo ważna deklaracja bo dzięki tym środkom oraz dzisiejszej deklaracji Urzędu Marszałkowskiego naszemu miastu łatwiej będzie udźwignąć ciężar finansowy tego ważnego zadania inwestycyjnego – dodaje Prezydent Suwałk.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa pasa startowego rozpocznie się jeszcze w 2017 i zakończy rok później, w 2018 roku.

- Dzięki temu zwiększymy atrakcyjność inwestycyjną Suwałk, a co za tym idzie- mam nadzieje nowe miejsca pracy, zwiększą się dochody podatkowe miasta, poprawi się dostępność komunikacyjna Suwałk. Cieszę się, że z marzeń o realizacji tej inwestycji powoli przechodzimy do meritum czyli wykonania tego o czym mówimy już od wielu lat – podsumował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

lotnisko

Dodatkowe informacje: Wrota Podlasia