Kolejny krok do obwodnicy Suwałk

Firma Transprojekt Gdański, która przygotowuje dokumentację  projektową dla obwodnicy Suwałk, przysłała dziś do Urzędu Miejskiego w Suwałkach gotową i kompletną dokumentację w celu wydania opinii dotyczącej projektowanej obwodnicy naszego miasta. Ogromny segregator w szczegółach opisuje to jak wyglądać będzie ta ważna dla Suwałk droga. Przypomnijmy, że 4 marca tego roku Rząd zaakceptował zmiany w załączniku nr 5 do Programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015 i zaakceptował realizację odcinka trasy S61 – obwodnicę Suwałk.

- Gotowa dokumentacja techniczna bez dwóch zdań przybliża nas do dnia, w którym zostanie ogłoszony przetarg na realizację tego zadania – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkWcześniej uzupełniony o obwodnicę Suwałk załącznik nr 5 jest zwieńczeniem ciężkiej i długiej walki o obwodnicę naszego miasta.  Cieszę się, że starania o tę ważną dla Suwałk drogę powoli dobiegają końca – dodaje Prezydent.

obwodnica Suwałk 28042014Zgodnie z pismem przewodnim, które nadesłała firma Transprojekt Gdański dowiadujemy się m.in., że:

• początkiem obwodnicy Suwałk będzie węzeł „Suwałki Południe”. Droga zakończy się na północy miasta, gdzie tymczasowo – do czasu wybudowania drogi Suwałki – Budzisko – łączyć się ona będzie z drogą krajową nr 8 poprzez jednojezdniowy „łącznik” za pomocą skrzyżowania typu Rondo,
  • dostęp do projektowanej obwodnicy zapewniony będzie przez: węzeł  „Suwałki Południe”, „Suwałki Zachód” oraz połączenie z istniejącą drogą krajową nr 8,
  • na przecięciach projektowanej obwodnicy z istniejącymi drogami przewiduje się budowę dwupoziomowych bezkolizyjnych przejazdów bez dostępności do obwodnicy,
  • dla ochrony środowiska przewidziano budowę przejść dla zwierząt oraz urządzeń do oczyszczania wód opadowych (piaskowniki, separatory, zbiorniki retencyjno – filtracyjne).

Podjęta na posiedzeniu Rady Ministrów 4 marca 2014 r. uchwała zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015 daje zielone światło dla realizacji obwodnicy Suwałk.

Oznacza to, że po pozytywnym zaopiniowaniu gotowego, nadesłanego dziś, projektu, jego zatwierdzeniu  oraz wydaniu tzw. ZRIDu (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) przez Wojewodę Podlaskiego będzie można ogłosić przetarg na tę budowę. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnych urzędników oraz przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma to nastąpić w drugiej połowie tego roku.  Budowa ma ruszyć wiosną 2015 roku, a zakończyć się w 2017.